Ukraina: Kiedy nowy Kościół prawosławny uzyska status patriarchatu?

Ukraina: Kiedy nowy Kościół prawosławny uzyska status patriarchatu?
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
KAI / sz

Metropolita Kijowski Epifaniusz (Dumenko) zapowiedział, że przyznanie patriarchalnego statusu Prawosławnemu Kościołowi Ukrainy nastąpi po zakończeniu procesu jego pełnego formowania się. Ogłosił to 30 grudnia na antenie kanału "Direct".

 

Metropolita Epifaniusz uważa, że jeszcze nie nadszedł czas, aby kwestia ta miała zostać podjęta, Prawosławny Kościół Ukrainy jest w trakcie tworzenia.

- Oczywiste jest - podkreślił zwierzchnik nowego Kościoła prawosławnego - że na pierwszym etapie formacji naszego Kościoła będziemy mieli status metropolitalny. Wyjaśnił, że był to również jeden z warunków, dzięki któremu inne Kościoły prawosławne przeszły do Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

- Być może nie jest to właściwy czas, ale kiedy staniemy się wielkim, silnym, zjednoczonym Kościołem na Ukrainie, stanie się to kwestią czasu. A teraz musimy przejść przez ten etap formacji i uznania naszego autokefalicznego statusu przez inne lokalne cerkwie - powiedział metropolita Epifaniusz.

Dodał także, że status metropolitalny w żaden sposób nie ogranicza Prawosławnego Kościoła Ukrainy, ponieważ staje się autokefalicznym lokalnym Kościołem prawosławnym i otrzymuje miejsce w honorowym dyptyku, wśród innych lokalnych Cerkwii prawosławnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: Kiedy nowy Kościół prawosławny uzyska status patriarchatu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.