Kard. Koch widzi brak porozumienia co do celu ekumenizmu

Kard. Koch widzi brak porozumienia co do celu ekumenizmu
(fot. +ecumenix / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic / CC BY-NC 2.0)
KAI / ms

Jedną z największych trudności w ekumenizmie jest brak "trwałego porozumienia" w sprawie celu ruchu ekumenicznego - uważa kard. Kurt Koch.

Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan istnieje zgoda co do potrzeby jedności chrześcijan, ale nie ma zgody, jak miałaby ona wyglądać. Pochodzący z Szwajcarii purpurat podsumował w rozmowie z portalem kath.ch czwartkową wizytę papieża Franciszka w genewskiej siedzibie Światowej Rady Kościołów (WCC) z okazji 70-lecia jej istnienia.

Według kard. Kocha Franciszek w Genewie zachęcał do dialogu ekumenicznego, pozostania na tej drodze i podjęcia dalszych kroków, ale także dobitnie stwierdził, że celem na tej drodze musi być jedność. "Dlatego jesteśmy wezwani do bardziej intensywnego zaangażowania się we wzajemną rozmowę, co rozumiemy przez jedność chrześcijan jako cel ruchu ekumenicznego" - powiedział.

Odnosząc się do stwierdzenia papieża, że ekumenizm jest "wielkim przedsięwzięciem ze stratą ewangeliczną" ponieważ w imię jedności ryzykuje się własnymi celami, kardynał podkreślił rolę "elementarnych przekonań dotyczących wiary". "Trzeba by je włączyć w dialog ekumeniczny ze wzajemnym szacunkiem, ale nie powinny one być dyspozycyjne. Przekonania w Kościele katolickim obejmują, na przykład, ścisłą jedność komunii eucharystycznej i kościelnej" - powiedział kadr. Koch.

Ogólnie kardynał pozytywnie ocenił wizytę papieża w Genewie. "Fakt, że Franciszek osobiście przybył do Genewy z okazji 70. rocznicy powstania Światowej Rady Kościołów, zamiast wysłać delegata, pokazuje, że ekumenizm jest mu bardzo bliski" - stwierdził szwajcarski kardynał. Przypomniał, że ŚRK i dykasterie Kurii Rzymskiej ściśle współpracują w kwestiach takich jak pokój, prawa człowieka, pomoc humanitarna i migracja, co powinno w przyszłości jeszcze bardziej być zintensyfikowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Koch widzi brak porozumienia co do celu ekumenizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.