Kard. Maradiaga: więcej fachowców w Kurii

Kard. Maradiaga: więcej fachowców w Kurii
(fot. Christoph Mueller-Girod / Foter / CC BY)
KAI / kn

Kard. Oscar Rodriguez Maradiaga opowiedział się za większą liczbą fachowców na kierowniczych stanowiskach w Kurii Rzymskiej.

"Czy to konieczne, żeby było tam tylu kardynałów i biskupów?" - zastanawiał się koordynator Rady Kardynałów, która pomaga papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej i Kościoła powszechnego podczas dorocznego spotkania diecezjalnego w niemieckim Würzburgu.

Arcybiskup Tegucigalpy zwrócił uwagę, że na przykład na czele rady ds. migrantów mogliby stanąć zakonnica lub zakonnik, którzy zajmują się tą problematyką, a sprawami zdrowia mógłby pokierować lekarz.

DEON.PL POLECA

- Ogólnie chodzi o to, aby "odchudzić" Kurię, w której działa obecnie ponad 30 kongregacji, papieskich rad i innych urzędów - stwierdził kard. Maradiaga. Przypomniał, że tę kwestię podnosiła już przed konklawe Rada Kardynałów. Propozycja ma na celu stworzenie ciała, które umożliwi obradowanie na wzór rady ministrów, gdyż konieczna jest większa komunikacja i porozumienie.

W najbliższym czasie grono doradców papieża Franciszka zajmie się utworzeniem dwóch wielkich urzędów ds. działalności charytatywnej, sprawiedliwości i pokoju oraz ds. świeckich, rodziny i problematyki życia. "Ten proces wymaga jednak czasu" - powiedział szef Rady Kardynałów zwracając uwagę, że "papieżowi Franciszkowi chodzi o to, aby zasięgnąć informacji od wielu osób".

Kard. Maradiaga przypomniał, że poprzednia reforma Kurii przeprowadzona przez Jana Pawła II potrzebowała ośmiu lat na realizację i wyraził nadzieję, że obecna będzie trwała krócej.

Ponadto kardynał z Hondurasu zwrócił uwagę na pierwsze sukcesy w dziedzinie gospodarki i finansów Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że w stosunkowo krótkim czasie udało się utworzyć rodzaj banku centralnego, a to "niezwykle ważna reforma". Również w banku watykańskim wiele spraw nie przebiegało w sposób właściwy, gdyż w zasadzie był on fundacją, która miała się troszczyć o środki finansowe zakonów.

"Z biegiem lat w interesy banku włączały się różne osoby, które nie miały nic wspólnego z zakonami, a czasem i z samym Watykanem" - wyjaśniał kard. Maradiaga. Przypomniał, że w ramach reformy zlikwidowano 14 tys. kont. Teraz watykański Instytut Dzieł Religijnych spełnia wymagania transparentności Unii Europejskiej i publikuje swój bilans. "Nie jest więc on tak wielki i znaczący, o jakim krążyły «legendy»" - powiedział przewodniczący Caritas Internationalis.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Maradiaga: więcej fachowców w Kurii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.