Kard. Marx: nie możemy tak dalej postępować

(fot. blu-news.org / Foter / CC BY-SA)
KAI / pk

Przed mającą się odbyć w Paryżu ONZ-owską Konferencją Klimatyczną przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE kard. Reinhard Marx zaapelował o większe zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska również po zakończeniu tego spotkania.

- Kościół nie musi podawać szczegółów konkretnych działań w tym kierunku, ale może i musi przypominać, że w dalszym ciągu nie możemy tak postępować - stwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA na zakończenie obrad jesiennej sesji COMECE w stolicy Francji.

- Jeśli nie chcemy narazić na długotrwałe niebezpieczeństwo życia ludzkiego, musimy działać i zahamować lub całkowicie powstrzymać zmiany klimatyczne - stwierdził kard. Marx. Jednocześnie arcybiskup Monachium i Fryzyngi zwrócił uwagę, że o zmianę mentalności pod tym względem chodzi również papieżowi Franciszkowi w encyklice "Laudato si'". W tym dokumencie papież wyraźnie stwierdza, że "ochrona stworzenia jest elementem wiary chrześcijańskiej" kładąc w ten sposób kres wszelkim wątpliwościom, że kwestie społeczne i ekologiczne nie są zadaniem Kościoła.

Ponadto - zdaniem kard. Marxa - poprzez swoją encyklikę o ochronie stworzenia papież dał "polityczny impuls" dla ONZ-owskiej konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu br. - W kontekście wydarzenia politycznego o zasięgu światowym coś takiego nigdy nie miało miejsca - podkreślił przewodniczący COMECE.

DEON.PL POLECA

Pytany o sytuację uchodźców, co było jednym z tematów obrad biskupów europejskich w Paryżu, kard. Marx przypomniał, że jedna z głównych tez encykliki "Laudato si'" jest taka, iż nie można oddzielać od siebie kwestii społecznych i ekologicznych. Zwrócił uwagę, że papież Franciszek wyraźnie mówi o złożonym "kryzysie społeczno-ekologicznym".

Zdaniem przewodniczącego COMECE, zmiany klimatyczne mogą spowodować, że jeszcze więcej ludzi będzie opuszczało swoje strony ojczyste. - Tym samym problem uchodźców wspiera poniekąd tezę papieża, że globalna zmiana klimatu jest kompleksowym zagrożeniem dla godnego życia ludzi. W zmianach klimatycznych nie chodzi tylko o ochronę środowiska. To jest wyzwanie do budowania sprawiedliwości globalnej, ekologicznej i międzypokoleniowej - stwierdził kard. Marx.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Marx: nie możemy tak dalej postępować
Komentarze (4)
jazmig jazmig
3 listopada 2015, 17:35
[url]https://www.youtube.com/watch?v=c0_b5FeV_Yo[/url]
jazmig jazmig
3 listopada 2015, 17:13
[url]http://nt.interia.pl/technauka/news-masa-lodu-na-antarktydzie-nie-maleje-lecz-stale-rosnie,nId,1915123[/url]
3 listopada 2015, 14:08
Czy ten kardynał przestanie mącić? http://www.prisonplanet.pl/kultura/depopulacja_biskupi,p212789517
jazmig jazmig
3 listopada 2015, 13:59
Marx nie jest fachowcem od klimatu, a zadaniem Kościoła nie jest walka z globalnym ociepleniem i nabijanie kabzy bogatym państwom, w tym głównie Niemcom, pod pretekstem tej walki. Niech Niemcy dadzą dobry przykład i zrezygnują z palenia węglem, ognisko w ogródko powinno im wystarczyć, a zimą mogą palić słomą w swoich kotłowniach. Jak to zrealizują, to wtedy inne państwa mogą ich naśladować.