Kard. Nycz: cuda dokonują się dzięki pracy lekarzy i pielęgniarek

Kard. Nycz: cuda dokonują się dzięki pracy lekarzy i pielęgniarek
(fot. PAP/Mateusz Marek)
PAP / jb

Kard. Kazimierz Nycz wraz z kapelanami szpitalnymi odprawił z okazji 28. Światowego Dnia Chorego mszę św. dla chorych w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Poświęcił także nowy oddział w klinice położnictwa i chorób kobiecych oraz odwiedził wcześniaki z oddziału neonatologii.

W informacji przekazanej PAP we wtorek przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej, kard. Nycz, zwracając się do chorych i personelu medycznego powiedział, że msza św. sprawowana w kaplicy szpitala na Wołoskiej w ramach obchodów 28. Światowego Dnia Chorego "jest symbolem tych wszystkich modlitw i działań na rzecz chorych, jakie dzieją się w szpitalach, przychodniach, ale też rodzinach".
Przypomniał, że w kaplicy szpitala MSWiA, gdzie przechowywane są relikwie św. Jana Pawła II, czczone jest szczególnie Miłosierdzie Boże i jego apostołka św. siostra Faustyna. "Oni razem objawiają światu obraz Bożego Miłosierdzia, a relikwie św. Jana Pawła II są światłem dla tych, którzy chorują i światłem dla tych, którzy się nimi opiekują". Mówiąc o Bożym Miłosierdziu zapewnił, że "Bóg nieustannie wychodzi do człowieka i jest gotowy mu pomagać, przebaczać wszystkie grzechy i słabości".
Kard. Nycz podkreślił też, że im większe i bogatsze narzędzia daje nauka, medycyna i rozwój wiedzy, tym bardziej lekarze i pielęgniarki stają się "narzędziami w rękach Miłosierdzia Bożego". O tej ich misji mówił przed laty papież Jan Paweł II, gdy w 13 maja 1992 roku ustanawiał Światowy Dzień Chorego - przypomniał metropolita warszawski.
Metropolita warszawski podziękował za dobrą współpracę lekarzom różnych specjalności, personelowi medycznemu, rodzinom, ale też kapelanom szpitalnym, gdyż w ten sposób wszyscy służą na rzecz człowieka chorego w całej jego integralności.
"Normalne cuda dokonują się dzięki pracy lekarzy i pielęgniarek, gdy przez ich pracę chorzy wracają do zdrowia" - mówił kard. Nycz. Jednocześnie podkreślił, że największe cuda, które dokonują się na modlitwie i przez modlitwę to np. zmiana nastawienia chorego, któremu trudno przyjąć diagnozę. "Czyż nie jest największym cudem to, kiedy chory potrafi powiedzieć Bogu w takiej sytuacji: bądź wola twoja i przyjąć sytuację z nadzieją w miłosierdzie Boże i wiarą, że Bóg pomaga? - pytał słuchaczy metropolita warszawski. Stwierdził też, że "dobroć Boga objawia się w dobrych ludziach".
Po homilii kard. Kazimierz Nycz wraz z kapelanem szpitalnym o. Zdzisławem Gardockim SJ udzielił sakramentu namaszczenia chorych tym, którzy tego pragnęli. We mszy św. z okazji Światowego Dnia Chorego uczestniczyła m.in. grupa pacjentów z oddziałów radio- i chemioterapii, którym towarzyszyła psycholog, pielęgniarki i lekarze. Po mszy św. kard. Nycz rozmawiał z nimi i błogosławił.
W tym roku Kościół obchodził Światowy Dzień Chorego już po raz dwudziesty ósmy. Towarzyszyło mu hasło: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.Dzień ten został ustanowiony w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II i odtąd jest obchodzony w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: cuda dokonują się dzięki pracy lekarzy i pielęgniarek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.