Kard. Nycz: święto Trzech Króli przypomina, że Chrystus przyszedł do wszystkich

Kard. Nycz: święto Trzech Króli przypomina, że Chrystus przyszedł do wszystkich
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / KAI / kk

Święto Trzech Króli przypomina nam, że Chrystus przyszedł, aby zbawić przedstawicieli wszystkich narodów, nie tylko z narodu wybranego - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanej w tradycji świętem Trzech Króli.

Mszę św. w uroczystość objawienia Pańskiego kard. Nycz odprawił w sobotę w archikatedrze warszawskiej.

Jak podkreślił hierarcha, uroczystość Ofiarowania Pańskiego to jedno z najstarszych świąt katolickich, które przez wiele pierwszych wieków obchodzone było razem z Bożym Narodzeniem, a także ze świętem Chrztu Pańskiego.

DEON.PL POLECA

"Kiedy wspominamy żłóbek betlejemski i to, co się w nim wydarzyło - w aspekcie tego, że przyszli do tego żłóbka przedstawiciele narodów pogańskich, nie tylko z Jerozolimy, nie tylko z narodu wybranego, ale przedstawiciele, których uosabiają Mędrcy ze Wschodu, tych wszystkich, dla których Chrystus stał się człowiekiem. Bo Słowo stało się Ciałem dla wszystkich, Chrystus wszystkich chciał zbawić, a to święto, ta uroczystość dzisiejsza, nam to przypomina" - wyjaśnił metropolita warszawski.

Przed mszą św. kard. Nycz wręczył kilkunastu osobom medale "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Wśród odznaczonych znalazła się m.in. dziennikarka i działaczka społeczna, współzałożycielka i długoletnia prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich, Maria Wilczek.

Odznaczenia przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia i w uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca. Otrzymują je świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii. Po raz pierwszy odznaczenia zostały przyznane w 2009 r.

Kard. Nycz wskazał, że prawdę o Chrystusie mieszkańcy stolicy przypominają poprzez udział w organizowanym po raz 10. Orszaku Trzech Króli. Wyraził wdzięczność za liczny udział w tegorocznym spotkaniu.

Stołeczny orszak rozpoczęła modlitwa Anioł Pański przy kolumnie Zygmunta na placu Zamkowym. Podczas pochodu uczestnicy orszaku śpiewali kolędy. W tym celu organizatorzy przygotowali 300 tys. egzemplarzy śpiewników.

Mieszkańcy Warszawy mogli w tym roku oglądać taniec dziewcząt z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak diabłów na Orszaki oraz musztrę Legionu Rzymskiego. Każdy z Królów inaczej podróżował do Betlejem: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski - na tronie umieszczonym na rikszy, a jego Orszakowi towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczach przez dzieci. Ponadto na Placu Piłsudskiego zbudowano zagrody ze zwierzętami.

Po dotarciu na plac Piłsudskiego pochód oddał pokłon świętej rodzinie. Na zakończenie tegorocznego orszaku mieszkańcy Warszawy zatańczyli poloneza do kolędy "Bóg się rodzi". Taniec nawiązywał do trwających obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Później Warszawiacy wzięli udział we wspólnym kolędowaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: święto Trzech Króli przypomina, że Chrystus przyszedł do wszystkich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.