Kard. Nycz: wolności nie można używać; trzeba ją stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć

PAP / jk

„Wolności nie można używać. Trzeba ją stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć” – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. za ojczyznę w 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W mszy św. z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, odprawionej w archikatedrze warszawskiej pw. męczeństwa św. Jana Chrzciciela, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych: prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przedstawiciele Wojska Polskiego na czele z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą i Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Maciejem Kliszem. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wraz z nim eucharystię koncelebrował nuncjusz apostolski w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi i biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz kilkunastu księży.

W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę, że twórcy Konstytucji 3 maja, czyli Ustawy Zasadniczej chcieli, aby miała ona „fundament aksjologiczny, aby była oparta o wartości powszechnie uznawane, aby jako konstytucja była podstawą do uchwalania wszelkiego wynikającego z niej prawa”.

„Wyrazem tego – zauważył kardynał – była ich obecność w archikatedrze warszawskiej, gdzie przyszli, aby dziękować Bogu i modlić się o dobro wspólne ojczyzny i zaśpiewać Te Deum w wydaniu ambrozjańskim, w którym są te słynne słowa: ‘Naucz nas być wolnymi. Chcieli, aby autorytet odzwierciedlał odwieczną prawdę i odwieczną sprawiedliwość, którą jest Bóg Wszechmogący”. „Jesteśmy tu dziś jako ludzie podzielający pogląd o potrzebie uznawania i respektowania Ustawy Zasadniczej jako podstawy porządku prawnego i społecznego” – oświadczył kard. Nycz.

Kardynał przytoczył także słowa Jana Pawła II z jego pielgrzymki w 1991 r. do Polski wypowiedziane w 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. „Jako drogę uczenia się prawdziwej wolności Jan Paweł II przywiózł nam wtedy katechezę dziesięciu przykazań” – zwrócił uwagę. Przyznał, że zarówno wówczas, jak i dziś doskonale wiadomo, że „było to wołanie profetyczne i opatrznościowe, bo moc czerpie się z dekalogu”. Kard. Nycz podkreślił, że aktualne są dziś także słowa modlitwy: „Panie naucz nas być wolnymi”. „Wolności nie wolno posiadać. Wolności nie można używać. Trzeba ją stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć” – powiedział. „Modlimy się, aby ta sama prawda i mądrość, która leży u podstaw Konstytucji 3 maja, kierowała dziś nami współczesnymi – zarówno rządzonymi, jak i rządzącymi”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: wolności nie można używać; trzeba ją stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć
Komentarze (1)
GW
~Gala Woś
8 maja 2024, 16:18
Kościół polski instytucjonalny nadal jest silnie zaangażowany politycznie. Żadne święto państwowe nie umknie uwadze biskupom aby zbliżyć się do władzy państwowej, przypomnieć, że oni jeszcze tu są, mają coś do powiedzenia, pouczenie moralizowania ....