Kard. O'Malley: reforma Kurii Rzymskiej to wzmocnienie ochrony małoletnich

Kard. O'Malley: reforma Kurii Rzymskiej to wzmocnienie ochrony małoletnich
fot. Depositphotos
KAI / pk

Wzmocnieniem kultury ochrony małoletnich w Kościele nazwał kard. Seán O'Malley włączenie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich w struktury Dykasterii ds. Nauki Wiary na mocy ogłoszonej 19 marca konstytucji apostolskiej reformującej kurię rzymską "Praedicate evangelium".

- Po raz pierwszy papież Franciszek uczynił ochronę małoletnich częścią struktury centralnych władz Kościoła: kurii rzymskiej - stwierdził przewodniczący komisji.

DEON.PL POLECA

Artykuł 78 konstytucji apostolskiej postanawia, że przy Dykasterii ds. Nauki Wiary "ustanawia się Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich, której zadaniem jest konsultacja i doradzanie Biskupowi Rzymskiemu, a także proponowanie najwłaściwszych inicjatyw na rzecz ochrony małoletnich i osób bezbronnych".

- Ściślejsze związanie komisji z pracami nowej Dykasterii ds. Nauki Wiary stanowi znaczący krok w docenieniu roli i mandatu komisji, co jedynie może doprowadzić do większej kultury ochrony w kurii i w całym Kościele. Zachowując swój status odrębnego organu w łonie Dykasterii, który ma bezpośredni dostęp do papieża oraz posiada własne kierownictwo i personel, odnowiona i ponownie potwierdzona Papieska Komisja będzie odgrywać coraz bardziej zdecydowaną rolę w zapewnieniu, że Kościół jest bezpiecznym miejscem dla dzieci i osób bezbronnych - uważa amerykański kardynał.

Komisja, która doradza papieżowi w sprawach ochrony dzieci i młodzieży

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich powstała w marcu 2014 roku. Doradza ona papieżowi w sprawach dotyczących zaangażowania Stolicy Apostolskiej w ochronę dzieci i młodzieży oraz opieki duszpasterskiej nad ofiarami nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się duchowni. Chodzi zwłaszcza o śledzenie na bieżąco programów ochrony dzieci, o formułowanie propozycji nowych inicjatyw we współpracy z biskupami, konferencjami episkopatu i wyższymi przełożonymi zakonnymi oraz o proponowanie odpowiednich osób do systematycznego wcielania w życie tych inicjatyw - świeckich, zakonnych i księży, mających doświadczenie w dziedzinie ochrony małoletnich, kontaktów z ofiarami, zdrowia psychicznego, stosowania prawa itp. Komisji przewodniczy wspominany kard. Seán O'Malley z USA, a wśród jej członków jest była polska premier Hanna Suchocka.

Utworzenie instytucji, mającej troszczyć się o ofiary, dopełniło dotychczasową działalność Kongregacji Nauki Wiary, skupioną głównie na przeprowadzaniu dochodzeń w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne i karaniu ich sprawców w oparciu o prawo kościelne. Komisja opiniowała między innymi projekt zmian w Kodeksie Prawa Kanonicznego, przewidujących karę dla biskupów, którzy ukrywają wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Kard. O'Malley: reforma Kurii Rzymskiej to wzmocnienie ochrony małoletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.