Kard. Parolin: Europa ma głęboki strach przed własną przeszłością
– Europa ma głęboki, czasami uzasadniony, strach przed własną przeszłością – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w rozmowie z włoskim dziennikiem "Eco di Bergamo".
Według kard. Pietro Parolina Europa cierpi z powodu fundamentalnej słabości koncepcyjnej w obecnej sytuacji na świecie. – Europa ma obecnie dobre przeciwciała, by stawić czoła kryzysom i wyzwaniom. Ale większym problemem jest posiadanie pomysłów na przyszłość, aby móc z determinacją przeciwstawić się międzynarodowym konkurentom – przyznał hierarcha.
Strach Europy przed własną przeszłością
Watykański sekretarz stanu uznał problemy kontynentu z własną historią za główną przyczynę obecnej słabości koncepcyjnej Europy. – Europa ma głęboki, czasami uzasadniony, strach przed własną przeszłością – powiedział. Jednakże, obok wielu mrocznych epizodów, w historii Europy jest „o wiele więcej jasnych momentów”.
Zdaniem kardynała, aby sprostać głównym i długoterminowym wyzwaniom teraźniejszości w dziedzinie kultury, migracji i handlu, Europa musi odnaleźć się na nowo. Tylko w ten sposób może odegrać centralną rolę w obecnych wyzwaniach geopolitycznych.
Budowanie Europy na innych wartościach
Kard. Parolin przypomniał, że państwa Europy odrzuciły pomysł wyraźnego nawiązania do judeochrześcijańskich korzeni w walce o europejską konstytucję. Zamiast tego zdecydowały się po prostu wspomnieć o swoim dziedzictwie kulturowym, humanistycznym i religijnym. Osłabiło to świadomość przynależności do wspólnego projektu integracji i poczucie europejskiej tożsamości wśród zaangażowanych narodów. Zamiast budować Europę na głębokich wspólnych fundamentach i korzeniach, zdecydowano się na zmienny konsensus wartości.
– Przyszłość można jednak budować tylko na przeszłości – przypomniał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł