Kard. Parolin o dokumencie KE: różnorodność jest naturalna, nie można walczyć z rzeczywistością

Kard. Parolin o dokumencie KE: różnorodność jest naturalna, nie można walczyć z rzeczywistością
Fot. Villa Nazareth / YouTube.com
Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va / PAP / tk

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin skomentował wewnętrzny dokument Komisji Europejskiej o „komunikacji inkluzywnej” z wymienionymi określeniami, których należy unikać, by nikogo nie urazić.

Z dokumentu wynika, że w ramach polityki integracyjnej, KE próbuje nakłonić swoich urzędników, aby w oficjalnej komunikacji nie używali żadnych odniesień nawiązujących do chrześcijaństwa, takich jak nazwy katolickich świąt, a nawet imion, które nosili znani święci.

Kard. Pietro Parolin przyznał, że wprowadzanie absurdalnych ograniczeń to niezbyt udany sposób na walkę z dyskryminacją. - Nie można zwracać się przeciwko rzeczywistości. Ujednolicenie wszystkiego nie prowadzi do poszanowania różnic, wręcz przeciwnie, ryzykujemy zniszczenie tego, co najcenniejsze – zauważył watykański Sekretarz Stanu.

- Uważam, że dążenie do usunięcia wszelkiej dyskryminacji jest słuszne. To droga, którą coraz bardziej sobie uświadamiamy i która w naturalny sposób musi być przekładana na praktykę. Jednak moim zdaniem propozycja Komisji Europejskiej nie jest sposobem na osiągnięcie tego celu. Różnorodność jest czymś naturalnym, co charakteryzuje świat. Bez poszanowania różnic nie pozbędziemy się dyskryminacji, wręcz przeciwnie – powiedział kard. Pietro Parolin.

– Nie da się wygrać z rzeczywistością. Korzenie Europy są jasne, powstała ona dzięki chrześcijaństwu. Papież w przesłaniu wideo, które skierował do mieszkańców Grecji i Cypru podkreśla, że udaje się do źródeł Europy. Z pewnością jednym z nich jest kultura grecka. Jednak odnosi się również do Cypru, mówiąc o nim jak o europejskiej Ziemi Świętej. Wydaje się więc, że ta podróż odbywa się we właściwym czasie, przypomni nam właśnie o tych podstawowych wymiarach, których nie da się wymazać. Musimy na nowo odkryć zdolność do zintegrowania wszystkich tych rzeczywistości, nie ignorując ich, nie zwalczając, nie eliminując i nie marginalizując – zauważył kard. Parolin.

Źródło: Łukasz Sośniak SJ / vaticannews.va / PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin o dokumencie KE: różnorodność jest naturalna, nie można walczyć z rzeczywistością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.