Kard. Pell o zakresie reform finansowych
Podczas prezentacji nowej struktury ekonomicznej kard. George Pell nakreślił zakres wprowadzanej reformy:
"Co staramy się robić? Przede wszystkim pracujemy nad tym, by międzynarodowe standardy finansowe zostały przyjęte przez wszystkie dykasterie i urzędy Stolicy Apostolskiej i Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. I jak na razie podążamy dokładnie tą założoną drogą. Koncentrujemy się na kwestii przejrzystości, czego dowodem są doroczne raporty przygotowywane przez instytucje zewnętrzne.
Agencja Informacji Finansowej, która otrzymała specjalne kompetencje do walki z praniem brudnych pieniędzy, a do której zostali powołani nowi członkowie, działa pełną parą i jest cały czas instrumentem kontroli kwestii finansowych" - powiedział kard. Pell.
Australijski purpurat podkreślił też zasadę partnerstwa we wprowadzaniu reformy oraz wyjaśnił cele, jakie jej przyświecają.
"Bardzo ważną nowością, motywowaną zarówno teologicznie, jak i innymi racjami, jest generalna zasada, że w sprawach gospodarczych, począwszy od Rady Ekonomicznej, wspólnie pracują duchowni i świeccy. Każdy z nich ma jeden głos.
To niewątpliwie ważna innowacja, którą wyraźnie zaakceptował Ojciec Święty. Wydaje mi się, że bardzo dobrze się sprawdziła. Każdy z członków podpisuje własny dokument stwierdzając, że nie ma w danej materii konfliktu interesów, albo wskazując na te obszary, gdzie takowy się pojawia.
Wszystko to powinno zaowocować finansowym sukcesem, który zapewni wpływy niezbędne do działalności Kościoła, szczególnie w służbie szeroko pojętemu społeczeństwu. Naszą ambicją jest jednak, byśmy byli postrzegani bardziej jako swego rodzaju model zarządzania finansowego niż jako przyczyna okazjonalnych skandali" - powiedział kard. Pell.
Skomentuj artykuł