Kard. Pell: ukrócić skandale i stać się wzorem

Kard. Pell: ukrócić skandale i stać się wzorem
(fot. youtube.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Obecne reformy to skutek stanowczego głosu kardynałów, którzy podczas kongregacji poprzedzających konklawe zażądali ukrócenia skandali w Watykanie. Fakt ten ujawnił kard. George Pell, który został przez Ojca Świętego postawiony na czele nowego Sekretariatu Ekonomicznego i odpowiada za przemiany w tej dziedzinie.

W wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera australijski purpurat stwierdza, że on sam bardzo poważnie traktuje powierzoną mu funkcję, jednak, jak zaznacza, "bez wsparcia Papieża Franciszka nie da się wiele zrobić". Jego zdaniem przemiany nie mogą przypominać "dotknięć czarodziejskiej różdżki", ale muszą opierać się na strategii wytrwałości. Celem jest oczyszczenie watykańskich finansów z atmosfery sensacji i skandalu, której symbolem są nazwiska bankierów Calviego i Sindony, negatywnych bohaterów słynnej afery Banku Ambrozjańskiego z lat 70. ubiegłego stulecia. Narzędziami tego mają być przejrzystość, nowoczesny profesjonalizm i uczciwość. Ważną rolę ma tu do spełnienia współpraca ze świeckimi.

Zapytany o domniemaną "deitalianizację" struktur ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, o czym często dywagują włoskie media, kard. Pell odparł, że "instytucje te należą do Kościoła powszechnego, a nie do wikariatu rzymskiego". Zapewnił jednak, że również Włoch wejdzie niebawem do zarządu Instytutu Dzieł Religijnych, a poza tym zwrócił uwagę, że w Kurii Rzymskiej pracuje wielu "świetnych Włochów".

DEON.PL POLECA

Z kolei swoje relacje z kardynałem sekretarzem stanu Pietro Parolinem prefekt Sekretariatu Ekonomicznego określa krótko i z angielska: frank and friendly - szczere i serdeczne. W realnych sytuacjach tego samego systemu jesteśmy jak dwa bliźniaki - dodaje kard. Pell.

Ostatni z podjętych w wywiadzie tematów dotyczył relacji finansowych z Włochami, co jak się wydaje stało u podstaw problemów IOR-u, który związał się poprzednio mocniej z Deutsche Bank. "Niebawem będziemy mieli dwóch nowych prokuratorów dla wdrożenia przepisów o walce z praniem pieniędzy i nowego kodeksu karnego - odpowiedział kard. Pell.

"Oczywiście musi zostać zachowana nasza suwerenność, ale pragniemy całkowicie spełniać międzynarodowe zasady, a nawet stać się swego rodzaju wzorem do naśladowania. Relacje z Włochami powinny się niebawem unormować" - dodał prefekt Sekretariatu Ekonomicznego Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Pell: ukrócić skandale i stać się wzorem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.