Kard. Ryś na cmentarzu dla bezdomnych: kto chce być przy ubogich, głodnych, bezdomnych, płaczących? Jezus!

Kard. Ryś na cmentarzu dla bezdomnych: kto chce być przy ubogich, głodnych, bezdomnych, płaczących? Jezus!
Msza na cmentarzu dla bezdomnych - fot. https://www.archidiecezja.lodz.pl/
KAI / pzk

Jest już tradycją, że w uroczystość Wszystkich Świętych kard. Grzegorz Ryś przewodniczy Mszy świętej na łódzkim cmentarzu przy ul. Zakładowej w miejscu, gdzie pochowani są biedni i bezdomni. Na wczorajszej liturgii – celebrowanej na łódzkim cmentarzu bezdomnych po raz piąty – zgromadzili się duchowni, siostry zakonne oraz wierni, którzy odpowiedzieli na zaproszenie metropolity łódzkiego, by modlić się za tych, którzy odeszli w samotności, a których grobów nikt nie odwiedza.

„Jezus uczy nas swojej miłości totalnej, bezinteresownej do człowieka właśnie przez to, że ma najwięcej czasu dla tych, którzy są odstawieni na bok, którzy są tak samotni, jak samotni są ci ludzie tutaj pochowani, przy których nikogo nie ma. Są ludzie, przy których nikogo nie ma, bo byli właśnie tacy – ubodzy, głodni, bezdomni, płaczący. Kto chce być przy takich ludziach?  Jezus chce być przy takich ludziach!” – mówił kard. Ryś. „To jest Jego wybór! To jest też rzeczywista miara jego szacunku do człowieka, do tego – kim jest człowiek” – podkreślił hierarcha.

W homilii kard. Ryś nawiązując do Ewangelii o błogosławieństwach powiedział: „Jezus w swoich błogosławieństwach najpierw mówi o ubogich, o tych, którzy się smucą, o tych, którzy są cisi, o tych, którzy są głodni i spragnieni. Mówi o ludziach, których w swoim życiu wybrał. Mówi o ludziach, którym w swoim życiu poświęcał najwięcej czasu, najwięcej uwagi. Jezus był właśnie dla takich ludzi – ludzi, którzy są bez domu, bez rodziny, którzy są samotni, głodni, którzy płaczą. Błogosławieństwa są deklaracją Jego życiowego wyboru. Jak naucza – tak też żyje, jest przy tych ludziach, których ogłasza błogosławionymi i to oni w jego życiu mają pierwsze miejsce” – tłumaczył kard. Ryś.

„Nasza obecność na tym cmentarzu jest naszą deklaracją. Moglibyśmy co roku urządzać tę procesję na innych łódzkich cmentarzach, gdzie są bardzo czcigodne nagrobki. Ja przez 35 lat uczestniczyłem w tej procesji, w tej liturgii – takiej jak tu przeżywamy – w katedrze na Wawelu. Idąc od grobu króla, do grobu biskupa, kardynała, wieszcza narodowego. Wszyscy oni mają nazwiska, znamy dobrze te nazwiska na pamięć. To było bardzo piękne, ale ta liturgia – tu sprawowana – bardziej do mnie przemawia” – zauważył kaznodzieja.

Po zakończeniu liturgii odbyła się procesja po cmentarzu, w czasie której modlono się za zmarłych pochowanych na tej łódzkiej nekropolii, ale także na innych cmentarzach Polski i świata. Kończąc liturgię kard. Ryś podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.

Cmentarz dla osób bezdomnych jest częścią łódzkiego cmentarza pw. Wszystkich Świętych przy ul. Zakładowej. Znajdują się tam groby grzebanych przez Miejski Ośrodek Pomocny Społecznej oraz osób, które odeszły w kryzysie bezdomności. Pieczę nad cmentarzem sprawuje Archidiecezji Łódzka. Coroczne Msze święte celebrowane 1 listopada na cmentarzu dla bezdomnych zapoczątkował abp Grzegorz Ryś w listopadzie 2018 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Kard. Ryś na cmentarzu dla bezdomnych: kto chce być przy ubogich, głodnych, bezdomnych, płaczących? Jezus!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.