Kard. Schönborn: stosunki Kościół-państwo są "dobre", mimo kontrowersji wokół homoseksualnych ślubów

Kard. Schönborn: stosunki Kościół-państwo są "dobre", mimo kontrowersji wokół homoseksualnych ślubów
(fot. YouTube.com / YOUCATChannel)
KAI / mp

W swoich staraniach o reformę papież Franciszek wyraźnie reaguje na fakt, że "w centrum Kościoła jest coraz mniej Europy".

Podkreślił to kard. Christoph Schönborn w rozmowie z mediami katolickimi w związku z jego 20. rocznicą nominacji kardynalskiej. Jak zauważył, dzisiejsze realia, to "Kościół rozwijający się i żywotny, ale w Afryce i Azji".

Jego zdaniem ta sytuacja widoczna jest także w decyzjach personalnych papieża. Kiedy 21 lutego 1998 r. kard. Schönborn otrzymywał kapelusz kardynalski z rąk papieża Jana Pawła II Ojciec Święty zapytał: "Czy czterech kardynałów to nie za wielu w Austrii?" (oprócz niego żyło wówczas jeszcze trzech purpuratów: Franz König, Hermann Groër oraz pracujący w Watykanie Alfons Maria Stickler). Ale nie ma pewności, czy w małych krajach środkowoeuropejskich, np. w Wiedniu, Pradze, czy Budapeszcie, dojdzie do nowych nominacji kardynalskich - uważa kard. Schönborn.

W każdym razie przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii i arcybiskup Wiednia zapowiedział, że za dwa lata, po osiągnięciu wieku 75 lat, zwróci się do papieża z prośbą o zgodę na przejście na emeryturę. "Nie będzie to tylko `pro forma` ale bardzo poważne życzenie, aby papież tę prośbę przyjął" - powiedział austriacki purpurat. Wyznał, że "czeka z niecierpliwością na taki czas spokoju, aby dostatecznie dużo miejsca poświęcić na życie duchowe i z pewnością nie zabraknie mu zajęć. Zaznaczył, że nie "spekuluje" na temat swojej przyszłości.

DEON.PL POLECA

Jako swoje podstawowe obowiązki wymienił sprawowanie urzędu "biskupa Wiednia" i przewodniczącego episkopatu, w której to funkcji czuje się łącznikiem między Kościołem Austrii a Rzymem. "Było to co pewien czas potrzebne, zwłaszcza w sytuacjach trudnych" - powiedział.

Do Rzymu kard. Schönborn jeździ przeciętnie raz w miesiącu, a to ze względu na obowiązki, jaki ma w licznych dykasteriach Stolicy Apostolskiej, m.in. w Kongregacjach Nauki Wiary, Wychowania oraz dla Kościołów Wschodnich, w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, czy w komisji kardynałów ds. "banku watykańskiego" i Radzie Synodu Biskupów.

Pytany o mający się odbyć w październiku Synod Biskupów ds. młodzieży kard. Schönborn powiedział, że jeszcze nie wie, czy i tym razem - podobnie jak w przypadku synodu ds. rodziny - zostanie mianowany członkiem synodu. Zdaniem austriackiego purpurata synod ds. młodzieży będzie się odbywał w "klimacie innej sytuacji" niż dwa ostatnie poświęcone rodzinie. "Nie sądzę, aby pojawiły się tematy bardzo kontrowersyjne, ale będzie on raczej polegał na 'rozróżnianiu` gdyż zdolność rozróżniania jest tym czego potrzebuje młody człowiek, aby iść swoją drogą do Chrystusa" - stwierdził kardynał.

W rozmowie z mediami katolickimi kard. Schönborn określił stosunki Kościół-państwo w Austrii jako "dobre", mimo ostatnich kontrowersji wokół "ślubów" państwowych dla par tej samej płci. Życzyłby sobie, aby po wypowiedzi sędziów Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, nastąpiły "dyskusje, a być może także pewne doprecyzowanie ustawy. "Kościół nigdy nie protestował przeciwko ustawie o partnerstwie gwarantującej partnerom tej samej płci prawa cywilne, gdyż jest to kwestia sprawiedliwości. Natomiast małżeństwo poprzez fakt, iż jest to związek między kobietą a mężczyzną, umożliwiający wymianę pokoleniową, ma również pod względem prawnym, szczególne i niezastąpione miejsce w życiu" - stwierdził przewodniczący episkopatu Austrii.

Kard. Christoph Schönborn to dominikański teolog, wybitny intelektualista, poliglota, człowiek głębokiej wiary i modlitwy. 73-letni arcybiskup Wiednia od dawna uważany jest za jednego z czołowych teologów Kościoła powszechnego. Jest jednym z dwóch dominikanów w Kolegium Kardynalskim.

Christoph Schönborn urodził się 22 stycznia 1945 r. w arystokratycznej rodzinie w miejscowości Skalsko w czeskiej diecezji Litomierzyce. W tym samym roku jego rodzina musiała uciekać do Austrii. Po maturze w 1963 r. wstąpił w Niemczech do zakonu dominikanów. Studiował teologię i filozofię w Bonn, Wiedniu oraz w Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 grudnia 1970 r. w Wiedniu z rąk kard. Franza Königa.

W latach 1971-72 ukończył studia doktoranckie w Instytucie Katolickim w Paryżu, a następnie w Ratyzbonie, gdzie był słuchaczem m. in. ks. prof. Josepha Ratzingera, późniejszego prefekta Kongregacji Nauki Wiary i papieża. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora w Instytucie Katolickim w Paryżu na podstawie pracy "L’Icône du Christ" (Ikona Chrystusa), co stanowiło pierwszy owoc jego głębokich studiów nad Kościołem Wschodnim. Od 1975 r. wykładał dogmatykę na Uniwersytecie Katolickim we Fryburgu Szwajcarskim i prowadził zajęcia z teologii chrześcijańskiego Wschodu.

Kard. Schönborn jest autorem licznych dzieł teologicznych w języku niemieckim i francuskim. W latach 1980-1991 był członkiem komisji teologicznej Konferencji Biskupów Szwajcarii. Należał też do Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary. Od 1985 r. piastował różne funkcje w ekumenicznej fundacji "Pro Oriente", obecnie jako przewodniczący jej kuratorium. W latach 1987-1992 był sekretarzem komitetu redakcyjnego Katechizmu Kościoła Katolickiego, a przed kilku laty z jego inspiracji i pod jego redakcją powstał - opublikowany już w kilkunastu językach, m.in. po polsku - katechizm dla młodzieży Youcat.

W 1991 r. papież Jan Paweł II mianował o. Christopha Schönborna biskupem pomocniczym w Wiedniu, w 1995 r. arcybiskupem tego miasta, a na konsystorzu w 1998 r. obdarzył go godnością kardynała. W tym samym roku kard. Schönborn został przewodniczącym Konferencji Biskupów Austriackich. Jego zawołaniem biskupim są słowa: "Vos autem dixi amicos" ("Nazwałem was swoimi przyjaciółmi" - J 15,15).

Kard. Schönborn jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji dla Kościołów Wschodnich i Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, a także Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest członkiem Komisji Kardynalskiej ds. Instytutu Dzieł Religijnych (IOR). Zasiada też w Radzie Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów oraz w Międzynarodowej Komisji Katolickiej ds. Migracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn: stosunki Kościół-państwo są "dobre", mimo kontrowersji wokół homoseksualnych ślubów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.