Kard. Schönborn: szczyt na temat ochrony małoletnich przyniósł "jakościowy skok"

Kard. Schönborn: szczyt na temat ochrony małoletnich przyniósł "jakościowy skok"
(fot. GuentherZ / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)
KAI / kk

Zwołany przez papieża Franciszka szczyt na temat ochrony małoletnich przyniósł "jakościowy skok w zmaganiu się z trudnym, bardzo obciążającym tematem". Podkreślił to kard. Christoph Schönborn 24 lutego w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

- Przez te cztery dni, jak nigdy dotąd, przeżyłem niezwykle otwarty, bezpośredni i szczery klimat spotkania - stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich. Dodał, że był o to doświadczenie "prawdziwej synodalności", wszystko mogło być powiedziane. Ale "największym przeżyciem była wielka jednomyślność. Nie było kręgów, tworzących się przy innych tematach", podkreślił kard. Schönborn.

DEON.PL POLECA
Najważniejszym wynikiem czterodniowych obrad była "zbiorowa konsternacja" podczas bezpośrednich relacji ofiar wykorzystywania seksualnego i rozmów z nimi. Teraz "fakt, że w centrum zainteresowania powinny być ofiary, zaczyna rzeczywiście być wspólną świadomością". Konkretnym wnioskiem z obrad jest wyraźne przekonanie o "zobowiązaniu do wspólnego działania". Papieżowi zależy na standardach obowiązujących na całym świecie; my nie tylko potrzebujemy tych standardów, ale także ich realizowania.

Zakończył się szczyt ws. pedofilli w Kościele. Ochrona nieletnich w Kościele priorytetem >>

Kard. Schönborn pokłada też wielkie nadzieje, że w Kościele, ale także w całym społeczeństwie, będzie rosnąć świadomość "zera tolerancji" w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Ważnym efektem czterodniowych obrad szczytu w Watykanie jest zapowiedź wytycznych, obowiązujących wszystkie konferencje biskupów na całym świecie. "Jak należy postępować w przypadku zgłoszenia faktu wykorzystywania? Jak można pomóc pokrzywdzonemu, by zaczął mówić? Te wszystkie standardy są już stosowane w niektórych krajach, ale jeszcze nie na całym świecie", zauważył hierarcha.

Poprzez zwołanie szczytu papież Franciszek chciał przede wszystkim osiągnąć jedno: "żeby żaden kraj świata, żaden katolicki Kościół lokalny nie mógł powiedzieć: to nas nie obchodzi". Dlatego głównym przesłaniem spotkania w Rzymie było - zdaniem kard. Schönborna - aby ten temat został poważnie potraktowany wszędzie.

Trzecim podstawowym tematem obrad była prewencja: "co trzeba zrobić, aby w przyszłości nie powtarzały się podobne przypadki". W tej kwestii kard. Schönborn oczekuje konkretnych propozycji, w jaki sposób realizować na płaszczyźnie lokalnej przepisy już obowiązujące w Kościele powszechnym. Jest przekonany, że "w najbliższych dniach z pewnością zapadną konkretne propozycje" w tej sprawie.

Kard. Schönborn: szczyt na temat ochrony małoletnich przyniósł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Kard. Schönborn: szczyt na temat ochrony małoletnich przyniósł "jakościowy skok"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.