Niemiecki biskup: watykański szczyt pozostawił "trochę niedosytu"

Niemiecki biskup: watykański szczyt pozostawił "trochę niedosytu"
(fot. wikimedia.org / Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0)
KAI / ml

Dla biskupa Trewiru, Stephana Ackermanna, watykański szczyt na temat o ochronie małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym pozostawił "trochę niedosytu" po wielu mocnych i otwartych słowach jakie padły podczas spotkania.

Odpowiedzialny z ramienia konferencji episkopatu Niemiec za sprawy nadużyć seksualnych wobec osób nieletnich zaznaczył, że miał nadzieję na powstanie pewnego "rodzaju listy rzeczy do zrobienia", bardziej konkretnego planu dalszych kroków.

W rozmowie podczas programu niemieckiej telewizji ARD "Anne Will" bp Ackermann, zwrócił uwagę, że podczas czterodniowego spotkania poruszono wyraźnie i otwarcie wiele ważnych kwestii. "Papieżowi Franciszkowi chodziło przede wszystkim o wzbudzenie wśród biskupów z całego świata tego samego stopnia świadomości, jak radzić sobie z nadużyciami seksualnymi" - powiedział bp Ackermann i dodał: "I to na pewno zostało osiągnięte".

Biskup wyraził zrozumienie dla krytyki niektórych ofiar pedofilii, które miały pretensje o to, że nie mogły uczestniczyć w dyskusjach. "Mimo że podczas wszystkich sesji prezentowano wcześniej nagrane niezwykle przejmujące świadectwa ofiar pedofilii, prawdopodobnie byłoby lepiej gdyby zezwolono na bardziej bezpośredni ich kontakt z uczestnikami obrad" - powiedział bp Ackermann. Z dużym uznaniem mówił o spotkaniu kard. Reinharda Marxsa, przewodniczącego niemieckiego episkopatu z przedstawicielami stowarzyszeń ofiar, które przybyły do Rzymu.

Biskup bronił także papieża Franciszka przed krytyką, że chciał on umniejszyć straszliwe grzechy duchowieństwa, wskazując, że do nadużyć dochodzi także w rodzinach, czy klubach sportowych. Według bp Ackermanna, "papież w żadnym przypadku niczego nie relatywizował podkreślając cały czas, że czyny pedofilskie są tym bardziej tragiczne, gdy mają miejsce w przestrzeni Kościoła".

Niemiecki biskup: watykański szczyt pozostawił

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Niemiecki biskup: watykański szczyt pozostawił "trochę niedosytu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.