Kard. Scola: ewangeliczna rewolucja Franciszka

(fot. youtube.com)
KAI / psd

Rewolucja papieża Franciszka polega na tym, że podchodzi on do zagadnień w kategoriach ewangelicznych, podczas gdy tradycja europejska cierpi na intelektualizm, który ogarnął cały kontynent. Kard. Angelo Scola, arcybiskup Mediolanu, który za tydzień gościć będzie papieża, odpowiada na pytania dziennika "La Repubblica" dotyczące nie tylko tej wizyty.

Na przykład, dlaczego jego zdaniem reformy Franciszka napotykają na opory i krytykę części Kościoła. Według kard. Scoli, zjawisko to jest nieuniknione. "Papież reprezentujący ten styl był uzdrawiającym ciosem dla historii, jaki wymierzył nam Duch Święty, ażeby nas obudzić. Ze strony Franciszka mamy do czynienia z prowokacją w pełnym etymologicznym znaczeniu tego słowa. Stawia on nas w obliczu chrześcijańskiego powołania bez taryfy ulgowej. Wychodzi zawsze od gestów, od przykładów, od kultury ludu karmiącej się określoną teologią. Stąd bierze początek jego nauczanie. Na te elementy należy patrzeć jak na całość, w przeciwnym razie grozi nam, że jego propozycje odczytywać będziemy w sposób ideologiczny" - powiedział kardynał.

Arcybiskup Mediolanu przekonany jest, że "papież potrafi dostrzec głębokie intencje towarzyszące tym, którzy wysuwają uzasadnione zastrzeżenia i unika przekształcania trudności w jałową dialektykę konfliktu".

Kardynał, który ukończył 75 lat, po wizycie Franciszka przejdzie na emeryturę. Na pytanie, czego by oczekiwał po swoim następcy, odpowiada, że "potrzebny jest pasterz, który będzie kontynuował proces upraszczania i odda umysł i serce temu, co jest najistotniejsze: Ewangelii radości!". Radziłby mu też to, co usłyszał on Jana Pawła II, gdy mianował go Patriarchą Wenecji: "Dam ci jedną tylko radę: bądź sobą".

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Scola: ewangeliczna rewolucja Franciszka
Komentarze (2)
20 marca 2017, 05:58
Ewangelia radości jak najbardziej aktualna o 5:30 kiedy to trzeba wyłączyć budzik i szykować się powoli do pracy, oczywiście kawa już za mną. W piątki cieszę się że już weekend ale w poniedziałki rano cieszę się że idę do pracy i to jest fantastyczne
19 marca 2017, 14:58
Jedyne co zdaje się budzić Franciszek to instynkt samozachowawczy w Kościele objawiający się w opozycji do jego nieodpowiedzialnych zachowań. Zaś wesołkom,pragnącym być sobą w rodzaju kard.Scoli dziękujemy