Kard. Stanisław Dziwisz: posługa myślenia jest bliska Kościołowi

Kard. Stanisław Dziwisz: posługa myślenia jest bliska Kościołowi
(fot. Adam Walanus [CC BY-SA 4.0])
1 rok temu
KAI / df

Nikt i nic nie zastąpi posługi uniwersytetów w społeczeństwie – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Wieloletni sekretarz polskiego papieża odprawił tam Mszę św. na zakończenie XIV Dni Jana Pawła II. W tym roku przebiegały one pod hasłem „Uniwersytet”.

W homilii krakowski metropolita senior przypominał, że Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał ważność misji uniwersytetu i wyższych uczelni, które według niego są wspólnotami „ludzi szukających mozolnie prawdy i dzielących się tą prawdą z innymi”. - Nikt i nic nie zastąpi tej posługi w społeczeństwie. Posługa myślenia jest bliska Kościołowi, a Jan Paweł dostrzegał w niej, obok wiary, jedno z dwóch skrzydeł – fides et ratio – „na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”, aby poznając ją, człowiek poznał samego Boga i samego siebie” – mówił kard. Dziwisz.

Jego zdaniem, Jan Paweł II był człowiekiem uniwersytetu. - Był dla wszystkich i przez wszystkich był odbierany jako pasterz i ojciec. Nie ulega jednak wątpliwości, że wyjątkowo dobrze czuł się w środowisku ludzi uniwersytetu, bo był jednym z nich – podkreślał hierarcha.

Przypomniał, że Jan Paweł II nie tylko otaczał się młodzieżą akademicką, ale już od czasów krakowskich miał wielu przyjaciół pośród profesorów wyższych uczelni Krakowa. - Lubił gromadzić ludzi ze środowisk akademickich na spotkania, rozmowy, dyskusje. Tak było również w Watykanie i Castel Gandolfo – mówił.

Zaznaczył ponadto, że Janowi Pawłowi II sprawy środowiska uniwersyteckiego leżały bardzo na sercu. - Leżało mu na sercu wykształcenie duchowieństwa, ale także młodzieży świeckiej. Wiedział, że od tego zależy przyszłość narodu, zwłaszcza pozostającego pod dyktaturą totalitarnego systemu, nie mającego wiele wspólnego z prawdą o człowieku, o jego korzeniach, o jego godności i powołaniu do życia w Bogu – stwierdził.

Przypomniał ponadto, że to dzięki staraniom Jana Pawła II powstała Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie jako spadkobierczyni usuniętego przez władze komunistyczne Wydziału Teologicznego UJ. - Ukoronowaniem marzeń Jana Pawła II było powołanie do życia Uniwersytetu Papieskiego jego imienia w Krakowie, dokonane 19 czerwca 2009 roku przez papieża Benedykta XVI. Następca świętego papieża znał jego starania w tym zakresie oraz marzenia, a sam również był i jest człowiekiem uniwersytetu – dodał kaznodzieja.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa. Od 2006 r. organizuje je Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Tematami poprzednich edycji były m.in. prawda, dobro, wiara i nauka, godność, miłosierdzie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Stanisław Dziwisz: posługa myślenia jest bliska Kościołowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.