Kard. Tauran: razem na drodze do prawdy
Wierzący, wiedząc, że "nie samym chlebem żyje człowiek", są świadomi tego, że winni wnosić własny, szczególny wkład do życia codziennego i że powinni to robić razem, nie jako rywale, ale jako pielgrzymi na drodze do prawdy. Powiedział o tym kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w przemówieniu na III Spotkaniu Biskupów i Delegatów ds. Stosunków Chrześcijańsko-Muzułmańskich w Europie. Organizatorem wydarzenia, które odbywa się w Londynie w dniach 1-3 maja, jest Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Zdaniem kurialnego purpurata na szczególną uwagę w kontekście obecnego spotkania zasługują ubiegłoroczna wizyta Benedykta XVI w Libanie i jego spotkanie z islamskimi przywódcami religijnymi oraz utworzenie również w ub.r. w Wiedniu Ośrodka ds. Dialogu Międzyreligijnego. Będzie on mógł stać się nowym kanałem do ujawniania przypadków łamania wolności religijnej, a zarazem do zachęcania i dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami w tym zakresie - oświadczył przewodniczący Papieskiej Rady.
Wcześniej, otwierając obrady, arcybiskup Bordeaux kard. Jean-Pierre Ricard zwrócił uwagę, że tzw. "wiosny arabskie", które dokonały się w Tunezji i Egipcie, wojna w Libii i trwający nadal krwawy konflikt w Syrii oraz skutki tych wydarzeń dla całego Bliskiego Wschodu zmieniły dogłębnie krajobraz międzynarodowy. Według francuskiego hierarchy zmiany te "nie pozostały bez wpływu na poglądy opinii publicznej w krajach naszego kontynentu". "Stwierdzamy, że sytuacja muzułmanów oraz wspólnot i stowarzyszeń islamskich jest znacznie bardziej złożona i zróżnicowana niż myśleliśmy" - powiedział mówca.
Nawiązując następnie do jednego z tematów obecnego spotkania - tożsamości młodych chrześcijan i muzułmanów - metropolita Bordeaux zauważył, że w tym kontekście "ciekawe jest dla nas przeanalizowanie zachowań młodych katolików". "Sytuacje te mogą niekiedy mieć błogosławione skutki" - podkreślił kard. Ricard.
Referat wprowadzający do dyskusji wygłosił ks. Andrea Pacini, sekretarz komisji ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego w regionalnej konferencji biskupiej Piemontu-Doliny Aosty. Zaproponował on odczytanie na nowo dokumentu "Dialog i przepowiadanie", ogłoszonego w 1991 jako wspólne dzieło Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Mówca przypomniał, że istnieją różne formy dialogu między religiami: na co dzień, w dziełach, przez które współpracuje się z myślą o integralnym rozwoju człowieka, dialog wymiany teologicznej, a także doświadczenia religijnego, "w którym osoby zakorzenione we własnym doświadczeniu religijnym dzielą się swymi skarbami duchowymi".
Dialog i przepowiadanie są jednocześnie uprawnione i niezbędne - uważa włoski kapłan. Wyjaśnił, że są one wprawdzie głęboko ze sobą związane, nie wymieniają się jednak do końca. Z jednej strony bowiem prawdziwy dialog międzyreligijny zakłada ze strony chrześcijanina pragnienie coraz lepszego poznawania i kochania Jezusa Chrystusa, z drugiej głoszenie Jezusa winno się dokonywać w ewangelicznym duchu dialogu, bez agresji i pogardy. W sumie "najwyższą postawą, streszczającą dialog i przepowiadanie, jest świadectwo" - dodał ks. Pacini.
W wypowiedzi dla włoskiej agencji katolickiej SIR duchowny zaznaczył, że Kościół proponuje muzułmanom dwie rzeczy: po pierwsze, przyjęcie ich w ramach rzeczywistości europejskiej, w której obecnie żyją, ustanawiając tym samym z nimi stosunki serdeczne i braterskie, gdyż religie, działając razem, mogą przyczynić się do dobra społeczeństwa. Z drugiej strony Kościół prosi muzułmanów, aby odcięli się od wszelkich form przemocy i takich interpretacji islamu, które sprzeciwiają się godności ludzkiej, a więc równości kobiet i mężczyzn, wolności religii dla wszystkich oraz rozróżnienia między dziedziną polityczną a religijną.
Spotkanie w stolicy Wielkiej Brytanii przebiega pod hasłem "Dialog i Przepowiadanie". Pierwsze tego rodzaju posiedzenie odbyło się w dniach 27-28 kwietnia 2009 w Bordeaux, a drugie - 31 maja-2 czerwca 2011 w Turynie. Każdorazowo organizuje je CCEE, a w jego imieniu kard. J.-P. Ricard z Bordeaux. Kościół z Polski reprezentuje na tych spotkaniach ks. Adam Wąs SVD, były współprzewodniczący Polskiej Rady Katolików i Muzułmanów.
Skomentuj artykuł