Kard. Turkson apeluje do Amerykanów o wyrzeczenie się przemocy i przebaczenie

Kard. Turkson apeluje do Amerykanów o wyrzeczenie się przemocy i przebaczenie
(fot. Katolinen / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0))
4 tygodnie temu
KAI / pp

W związku z utrzymującymi się niepokojami w USA prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, kard. Peter Turkson, zaapelował o „wyrzeczenie się przemocy oraz przebaczenie”. Po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda podczas akcji policji w Minneapolis 25 maja, w całym kraju doszło do protestów i zamieszek.

"Rasizm w każdej postaci zasługuje na potępienie", powiedział kard. Turkson portalowi Vatican News. Ale – dodał – demonstracje, złość i frustracja nie przywrócą życia Floydowi. W obecnej chwili ważna jest tylko jedna rzecz, a mianowicie: na wzór Jezusa Chrystusa przebaczenie tym, którzy go zabili, stwierdził pochodzący z Ghany purpurat. “Myślę, że w ten sposób możemy uczcić pamięć George’a Floyda”, zaznaczył.

Kard. Turkson zaproponował, by w duchu pojednania zorganizować „wydarzenie ekumeniczne, międzyreligijne”, na przykład w parku. Powinni w nim uczestniczyć także księża i biskupi katoliccy. Ważne, aby w tym trudnym czasie zjednoczyć ludzi w modlitwie.

Z kolei przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, kard. Vincenco Paglia, określił rasizm jako „wirus umysłów”, który szerzy się na świecie podobnie jak koronawirus i podobnie jak on musi zostać wytępiony. „Jest to wirus umysłu, wirus kulturowy, który szybko się rozprzestrzeni, jeśli nie zostanie odizolowany”, powiedział kard. Paglia w rozmowie z amerykańską agencją katolicką „Catholic News Service” w USA. "Podobnie jak ludzie w czasie pandemii są wzywani do izolowania się, do troski o siebie nawzajem, tak rasizm można pokonać tylko wtedy, gdy ludzie będą się troszczyli o siebie nawzajem. Dziś musimy rozwinąć rewolucję braterstwa”, stwierdził kard. Paglia.

Zaznaczył, że "braterstwo i solidarność są prawdziwą siłą, wspierającą nas w naszej słabości". "Jednak ta siła może się rozwijać tylko wtedy, gdy wszyscy będą świadomi, że jesteśmy rodziną siedmiu miliardów ludzi. Nie mogę powiedzieć mojemu bratu: ‘Nie dbam o ciebie’, ponieważ jesteś dziewiątym bratem, a ja lubię tylko pierwszych pięcioro rodzeństwa”, tłumaczył włoski purpurat.

"Przemoc nie jest odpowiednim środkiem do osiągnięcia większej sprawiedliwości. Walki z rasizmem nie prowadzi się przemocą, ale – jak twierdził Martin Luter King: `słowami, kulturą, wiarą, humanizmem`" - powiedział kard. Paglia.

Jednocześnie przewodniczący Papieskiej Akademii Życia krytycznie odniósł się do rozwoju społecznego ostatnich lat w USA. "Stany Zjednoczone miały misję, by pomagać innym, nie tylko samym sobie, ale - jak sądzę - straciły to powołanie" - powiedział kardynał i dodał: "Dlatego katolicyzm w USA ma wielką misję do spełnienia”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
23,94 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Turkson apeluje do Amerykanów o wyrzeczenie się przemocy i przebaczenie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kard. Turkson apeluje do Amerykanów o wyrzeczenie się przemocy i przebaczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.