Kard. Turkson o reformach prowadzonych przez papieża Franciszka

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
/ kw

Od niemal pięciu lat w Watykanie przebiegają gruntowne reformy. Przeprowadza je papież Franciszek wspomagany przez Radę Kardynałów.

Jednym z owoców tej reformy jest istniejąca od roku Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Powstała ona z połączenia czterech papieskich rad: Iustitia et Pax, Cor Unum, ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Na czele dykasterii stoi pochodzący z Ghany kard. Peter Turkson.

"W tym pierwszym roku chcieliśmy przede wszystkim dostosować się do statutu, który nadał nam papież Franciszek, a konkretnie połączyć w jedną całość cztery papieskie rady. Trzeba było utworzyć niezbędne struktury, zadbać o personel, który odziedziczyliśmy po tych radach, a także o siedzibę nowej dykasterii. Teraz widzimy, że potrzebujemy wspólnej refleksji nad celami, które musimy realizować. Chcemy zasięgnąć rady specjalistów, abyśmy wiedzieli jak zorganizować naszą pracę. Najpierw na szczeblu kierowniczym, a potem dla ogółu pracowników, abyśmy mogli przekazać im wizję naszej pracy, bo wszyscy musimy iść razem" - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Turkson.

DEON.PL POLECA

Zastrzegł, że pomimo trwającej reformy, każda z sekcji nowej dykasterii normalnie prowadzi swą działalność. Dykasterię często odwiedzają biskupi, zwłaszcza przy okazji wizyt ad limina. Często jest przy tej okazji mowa o ekologicznej encyklice "Laudato si'".

- Dokument ten - jak zaznaczył kard. Turkson - jest doskonałym przykładem kolegialności. Franciszek wykorzystał w nim doświadczenia Kościołów lokalnych, a teraz ma nadzieję, że biskupi zadbają o rozpowszechnianie tego dokumentu w swym środowisku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Turkson o reformach prowadzonych przez papieża Franciszka
Komentarze (1)
4 stycznia 2018, 23:10
W całym tym tekscie niema cienia informacji. Jakieś biurokratyczne zmiany opisane bezsensownym bełkotem, pustymi hasłami i odniesieniami. Mało tego ktoś ocenił to na pięć gwiazdek. To szokujące szczyt nowomowy