Kard. Zen prosi o modlitwę za katolików w ChRL

Radio Watykańskie

Do modlitwy za Kościół w Chinach wezwał swych zakonnych współbraci emerytowany biskup Hongkongu. Kard. Joseph Zen Ze-kiun jest jednym ze 103 uczestników (spośród łącznie 119 biskupów salezjanów) rozpoczętego dziś w Turynie zjazdu hierarchów należących do zgromadzenia salezjańskiego.

Pięciodniowe spotkanie obejmuje m.in. 24 maja liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych. Przed trzema laty w swym liście do katolików chińskich Papież wybrał tę właśnie datę na dzień modlitwy katolików całego świata za Kościół w Chinach. Wiele chińskich parafii i wspólnot urządza spotkania modlitewne w tej intencji już wcześniej, nieraz nawet w formie całej nowenny. Np. Chińczycy we Włoszech połączyli je tym razem z obchodami przypadającej 11 maja 400. rocznicy śmierci włoskiego misjonarza jezuickiego w Chinach, o. Matteo Ricciego.

W Hongkongu diecezjalna Komisja Sprawiedliwości i Pokoju urządziła spotkanie z modlitwą za chiński Kościół 18 maja. Jednym z blisko stu uczestników był emerytowany biskup miasta. Kard. Zen wezwał do szczególnej modlitwy za biskupów Chin kontynentalnych, by w pełni realizowali wskazania z papieskiego listu sprzed trzech lat. Podkreślił, że od czasu jego publikacji głównym problemem wciąż pozostaje stawanie komunistycznych urzędów państwowych ponad biskupami i narzucanie przez nie decyzji dotyczących życia Kościoła. Stwierdził, że w ostatnim czasie wszyscy nowi biskupi konsekrowani zostali po uzyskaniu papieskiego zatwierdzenia. Jednak nieliczni już dziś chińscy hierarchowie wyświęceni i sprawujący funkcje bez zgody Papieża uczestniczą nieraz w Mszach konsekracyjnych jako koncelebransi, wbrew zaleceniom z Watykanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Zen prosi o modlitwę za katolików w ChRL
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.