Kardynał Angelo Amato skończył 80 lat, tracąc prawo udziału w konklawe

Kardynał Angelo Amato skończył 80 lat, tracąc prawo udziału w konklawe
(fot. Fotos Presidencia El Salvador [CC0], via Wikimedia Commons)
2 lata temu
KAI/ ed

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato SDB skończył 8 czerwca 80 lat, tracąc tym samym prawo udziału w konklawe, gdyby do niego obecnie doszło.

Liczba kardynałów-elektorów wynosi teraz 114, ale już 28 czerwca wzrośnie ona do 125, gdyż Franciszek włączy w tym dniu w skład Kolegium Kardynalskiego 11 nowych członków.

Biogram Kardynała Amato

Kard. A. Amato urodził się 8 czerwca 1938 w mieście Molfetta w Apulii na południu Włoch jako najstarszy z czwórki dzieci w rodzinie budowniczego okrętów. Do szkoły podstawowej i średniej (dla przyszłych kapitanów żeglugi wielkiej) chodził w Bari.

W październiku 1953 wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego, w którym 16 sierpnia 1956 złożył pierwsze śluby. Kształcił się m.in. w Katanii na Sycylii, uzyskując tam w 1959 maturę. Następnie do 1962 uzupełniał studia na ówczesnym Papieskim Ateneum (obecnie Uniwersytecie) Salezjańskim w Rzymie. 22 grudnia 1967 przyjął święcenia kapłańskie, a swoją Mszę prymicyjną odprawił w bazylice św. Piotra.W 1974 obronił doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i wkrótce potem zaczął tam wykładać.

Znamy wytyczne KEP do Adhortacji "Amoris laetitia" >>

W 1977 ówczesny Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan wysłał go na praktykę językową do Grecji, gdzie prawie 2 lata zdobywał wiedzę w zakresie nie tylko współczesnego i klasycznego języka greckiego, ale także teologii prawosławnej i patrystyki w Atenach i Salonikach. Był tam stypendystą Patriarchatu Konstantynopolskiego.Po powrocie do Rzymu wykładał chrystologię na wydziale teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego, którego dziekanem był w latach 1981-87 i 1994-99. W latach 1997-2000 był prorektorem tej uczelni. W 1998 wysłano go na studia w zakresie teologii religii do Waszyngtonu, a w międzyczasie został konsultorem Kongregacji Nauki Wiary oraz Papieskich Rad: Popierania Jedności Chrześcijan i Dialogu Międzyreligijnego a także doradcą Międzynarodowej Papieskiej Akademii Maryjnej. W 1999 mianowano go sekretarzem przebudowanej Papieskiej Akademii Teologii i dyrektorem nowo powstałego przeglądu teologicznego "Path" (Droga).

W latach 1996-2000 był członkiem komisji teologiczno-historycznej, przygotowującej Wielki Jubileusz Roku 2000.19 grudnia 2002 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w bazylice św. Piotra. Nowy arcybiskup, który za hasło przybrał słowa Pana Jezusa: "Sufficit Gratia Mea" [Starczy ci mojej łaski], stał się tym samym bliskim współpracownikiem ówczesnego prefekta tego urzędu kard. Josepha Ratzingera. W 5 lat później - 9 lipca 2008 jego były przełożony, już jako papież Benedykt XVI mianował swego dawnego podwładnego prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. A na konsystorzu 20 listopada 2010 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.Jako arcybiskup i kardynał A. Amato uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, m.in. był przewodniczącym 23. Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego, który w dniach 4-9 września 2012 odbywał się w na Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie, oraz wziął udział w konklawe w dniach 12-13 marca 2013, które wybrało Franciszka.

Nowy papież 19 grudnia tegoż roku potwierdził go na stanowisku prefekta Kongregacji.Kard. A. Amato jest autorem licznych artykułów i książek teologicznych, m.in. rozważań na tematy chrystologiczne, hagiograficzne i o Kościele w dzisiejszym świecie. Oprócz ojczystego - włoskiego - zna języki angielski, francuski, grecki i hiszpański.Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 212 członków, w tym 114 mających prawa wyborcze, z których 19 mianował św. Jan Paweł II, 47 - jego następca i 48 - Franciszek. Wśród 98 kardynałów-nieelektorów jest 58 mianowanych przez papieża Polaka, 28 - przez Benedykta XVI i 12 - przez Franciszka. 28 bm. liczba kardynałów wzrośnie do 226, w tym 125 elektorów i 101 powyżej 80. roku życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kardynał Angelo Amato skończył 80 lat, tracąc prawo udziału w konklawe
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kardynał Angelo Amato skończył 80 lat, tracąc prawo udziału w konklawe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.