Kardynał Dolan: Zostawcie nas w spokoju!

Kardynał Dolan: Zostawcie nas w spokoju!
kard. Timothy Dolan, Przewodniczący episkopatu katolickiego Stanów Zjednoczonych (fot. Cy White / wikipedia.pl / CC BY 2.0)
9 lat temu
KAI / mh

"Chrońcie naszą wolność praktykowania religii i zostawcie nas w spokoju" - to, zdaniem nowojorskiego metropolity kard. Timothy’ego Dolana, główne przesłanie, jakie mają dla amerykańskiego rządu ludzie wiary. Duchowny w przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskiej siedzibie Stowarzyszenia im. abp. Johna Carrolla mówił o obronie wolności religijnej i licznych jej zagrożeniach, jakie płyną bądź ze strony sekularystów, bądź wtrącającej się w sprawy wiary administracji Baracka Obamy.

Powtórzył, że wśród różnych zasłużonych dla Ameryki organizacji broniących praw człowieka i inspirowanych religią na pierwsze miejsce wysuwa się ruch obrony życia, który walczy na rzecz obrony praw obywatelskich.

Metropolita wyjaśnił, że jednym z zagrożeń dla wolności religii są sekularyści, którzy "będą tolerowali religię pod warunkiem, jeśli będzie ona ekscentrycznym prywatnym hobby przesądnych, nieoświeconych ludzie, ograniczonym do jednej godziny w niedzielę, bez żadnego głosu na arenie publicznej".

Innym zagrożeniem, jest, jak podkreślał mówca, bezpośrednia ingerencja rządu, chcącego definiować posługę, przesłanie i treść misji Kościoła. Wytłumaczył, że na tym właśnie polega oburzenie środowisk różnych wyznań i religii wobec forsownej przez rząd reformy zdrowotnej. "Nie chodzi o pokrywanie kosztów chemicznej antykoncepcji ani wywołujących aborcję środków - wbrew temu, co jak mantra powtarzają z uporem maniaka nasi przeciwnicy" - podkreślał purpurat, zwracając uwagę jeszcze raz, że tupet rządu federalnego polega na uzurpowaniu sobie prawa do określania kształtu funkcjonowania i misji Kościoła.

Przewodniczący amerykańskiego episkopatu na zakończenie cytował XIX-wiecznego myśliciela francuskiego Alexisa de Tocqueville'a, który pisał, że "despotyzm może się obejść bez religii, lecz wolność nie", a w swym kluczowym dziele "O demokracji w Ameryce" zauważał, że "religia jest o wiele bardziej potrzebna w państwach demokratycznych niż w jakichkolwiek innych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Dolan: Zostawcie nas w spokoju!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.