Kardynał Dziwisz leci z wizytą do USA
Od środy 14 maja gości w USA kardynał Stanisław Dziwisz. Na lotnisku w Newark dostojnego gościa przywitała grupa parafian z kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus - sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden w stanie New Jersey.
Metropolita krakowski przybył do nowojorskiej metropolii na zaproszenie Fundacji Przyjaciół Centrum św. Jana Pawła II, która działa przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden.
W czwartek 15 maja spotkał się z przyjaciółmi Fundacji i odebrał Nagrodę Czterech Orłów - najwyższe odznaczenie nadawane przez sanktuarium św. Stanisława BM w Cleveland.
"Dla wielu członków Polonii wizyta kardynała Stanisława Dziwisza to niemalże tak, jak goszczenie św. Jana Pawła II. Kardynał jest częścią historii. Ojciec Święty otworzył papiestwo na świat, a kardynał Dziwisz otworzył światu drzwi do papiestwa" - mówił ks. Eric Orzech, proboszcz i organizator wizyty kardynała w Cleveland.
W piątek 16 maja wieczorem metropolita krakowski rozpoczął wizytę w nowojorskiej metropolii. W kościele św. Alojzego w Ridgewood odprawił Mszę św. dziękczynną za kanonizację Papieża Polaka. W uroczystości obok Polonii z Ridgewood, reprezentowane były również Polonie z Greenpoint, Maspeth, dolnego Brooklynu i innych części Nowego Jorku.
W Mszy św., którą celebrowało 20 kapłanów, wzięli udział członkowie różnych organizacji, m.in.: Pulaski Association of Business and Professional Men, Husarii, Unknown Bikers; kół myśliwych z Greenpoint (Centennial Gun & Bow Club) i Maspeth (Saint Hubert Hunting and Fishing Club); harcerze, dzieci w strojach ludowych, jak również przedstawiciele Polish American Folk Dance Company.
W sobotę 17 maja kard. Stanisław Dziwisz wziął udział w nabożeństwie eucharystycznym: "Święty Jan Paweł II - papieżem Eucharystii" w sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden.
- Dziś bez cienia wątpliwości możemy powiedzieć, że św. Jan Paweł II żył przede wszystkim Eucharystią. Ona znajdowała się w centrum jego życia. Ona wyznaczała rytm każdego jego dnia w Watykanie i podczas podróży apostolskich - mówił.
W swoim wystąpieniu zachęcał wiernych, by brali przykład z papieża, dla którego Eucharystia była najważniejsza w jego codziennym życiu. - Święci wskazują drogę. Pokazują, jak można żyć, jak można kochać Boga i bliźniego. Od św. Jana Pawła II możemy się uczyć, jak w centrum naszego życia duchowego umieścić Eucharystię, jak ją sprawować, jak przyjmować Komunię Świętą, jak trwać w modlitwie przed tabernakulum - zaznaczył kardynał.
Podkreślił, że "świętość Papieża-Polaka objawiła się w jego miłości do Boga, w modlitwie, oraz szacunku i miłości do człowieka. Jan Paweł II wszystko co robił, robił w kontakcie z Panem Bogiem, przez modlitwę".
Podczas nabożeństwa miała miejsce oficjalna instalacja dwóch nowych kanoników Kapituły św. Floriana i św. Jana Pawła II w Krakowie: ks. Charles'a Kelly i ks. kanonika Mirosława Króla. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie z kapłanami, zarządem Fundacji Przyjaciół Centrum św. Jana Pawła II oraz pielgrzymami, którzy byli na uroczystościach kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w Rzymie.
Tego samego dnia, w parafii św. Augustyna w Kendle Park, wraz z biskupem Paulem Bootkoskim, ordynariuszem diecezji Metuchen, kard. Dziwisz wziął udział w diecezjalnym dziękczynieniu za kanonizację Ojca Świętego.
W swojej homilii podkreślił, że osoba i służba świętego Jana Pawła II stała się darem dla całego Kościoła i świata. - Ten współczesny apostoł głosił gorliwie słowo Boże. Siał ziarno słowa obficie. Zostawił nam ogromne dziedzictwo nauczania, zawarte w swoich encyklikach i adhortacjach, katechezach, homiliach i przemówieniach, których wygłosił tysiące. Święty Papież przemawiał do nas również swoją postawą, swoim stylem służby. Przemawiał do nas swoją wiarą, nadzieją i miłością. Przemawiał do nas i nie przestaje przemawiać swoją świętością, czyli swoją miłością Boga, która wyrażała się także w służbie człowiekowi, Kościołowi i światu - mówił metropolita krakowski.
W niedzielę 18 maja, w 94. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, kard. Dziwisz odprawił Mszę św. w bazylice katedralnej w Newark, podczas której udzielono klerykom święceń diakonatu, poświęcono kaplicę św. Jana Pawła II i uroczyście wniesiono relikwie Świętego.
Po południu w sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden odbyło się dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II połączone z udzieleniem sakramentu bierzmowania, oraz koncert "Szukam Was" w wykonaniu artystów z Polski.
W poniedziałek 19 maja kard. Dziwisz odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Katolickiego Seton Hall w South Orange.
W lectio magistralis metropolita krakowski podziękował władzom uczelni za przyznanie zaszczytnego tytułu. - Zdaję sobie również doskonale sprawę, że za przyznanym mi honorowym tytułem stoi także uznanie dla osoby Papieża Jana Pawła II, uznanie dla wyznawanych przez niego wartości oraz dla roli, jaką odegrał on we współczesnym świecie. Jak wiemy, od 27 kwietnia bieżącego roku Jan Paweł II został dołączony do grona świętych Kościoła katolickiego. Minęło dziewięć lat od jego śmierci, a on nadal inspiruje miliony chrześcijan na całym świecie. Widzą w nim oni duchowego przewodnika na swoich drogach wiary, nadziei i miłości - powiedział nowy doktor honorowy.
Po uroczystościach na uniwersytecie kardynał wziął udział w nagraniu programu "Kanapa", emitowanego w nowodziennikowej telewizji - NDTV. W rozmowie z Leszkiem Sadowskim, gospodarzem programu, mówił m.in. o swojej misji związanej z propagowaniem nauki św. Jana Pawła II. - Trzeba go poznać, jego odniesienie do pana Boga i do człowieka. To, jak się modlił, i jak celebrował Mszę św., jest wzorem dla kapłanów. Trzeba poznać głębię jego życia wewnętrznego, intelektualnego i religijnego (...). Był szalenie utalentowanym pisarzem, oratorem, aktorem, filozofem (...). Był wizjonerem, nie zatrzymywał się na drobnostkach. Jego teksty można porównać do pism św. Augustyna, które także są do dziś aktualne - stwierdził hierarcha.
Kardynał Dziwisz zachęcał Polonię do odwiedzania Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie i do modlitwy w tamtejszej świątyni przy relikwiach naszego papieża. - Kto nie był w Centrum, nie był w Krakowie, a kto nie był w Krakowie, nie może powiedzieć, że był w Polsce - powiedział metropolita krakowski.
W odpowiedzi na podziękowanie za przyjęcie zaproszenia do udziału w programie NDTV powiedział, że służenie Polonii jest jednym z jego obowiązków. Przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił o tym, że Polonia potrzebuje Polski, tak jak Polska potrzebuje Polonii.
We wtorek i środę gościć będzie w stanie Massachusetts.
Skomentuj artykuł