Kardynał Dziwisz pożegna Sławomira Mrożka

Kardynał Dziwisz pożegna Sławomira Mrożka
(fot. Bartosz Staszewski / bartStaszewski.com / pl.wikipedia.org)
KAI / pz

"Pogrzeb Sławomira Mrożka w Krakowie odbędzie się we wtorek 17 września. Nabożeństwo żałobne w Kościele św. Św. Piotra i Pawła o godz. 13.00 poprowadzi Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz" - poinformowało Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz Urząd Miasta Krakowa.

Urna z prochami pisarza zostanie złożona w Panteonie Narodowym w podziemiach Kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Szczegóły przebiegu ceremonii zostaną podane w przyszłym tygodniu.

Sławomir Mrożek, pisarz, intelektualista, współczesny dramaturg wystawiany w kraju i za granicą, autorytet i ważna postać dla wielu pokoleń Polaków zmarł 15 sierpnia nad ranem w Nicei. Miał 83 lata. W Polsce przez lata uznawany za jednego z najpoczytniejszych prozaików, obok Stanisława Lema. Jego utwory przekładane były na kilkanaście języków.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie, niedaleko Krakowa. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami". Światową sławę przyniosły mu dramaty. Do najsłynniejszych należy - wydane w 1964 roku "Tango".

W 1953 r. Mrożek podpisał tzw. Apel Krakowski, wyrażający poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych w sfingowanym procesie księży kurii krakowskiej. W 1962 został jednym z czterech pierwszych laureatów literackiej nagrody im. Kościelskich. W 1963 r. wyemigrował. Mieszkał we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W 1968 na łamach prasy francuskiej opublikował list protestujący przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Mrożek został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997). We wrześniu 2010 roku odebrał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1990 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

W swoich utworach Mrożek tropił i podważał absurdy życia i stereotypy, kształtujące świadomość Polaków. Do potocznego języka na stałe weszły cytaty z jego utworów, a gdy jakieś zdarzenie wydaje się szczególnie absurdalne mówi się często, że jest "jak z Mrożka".

W ostatnich latach Mrożek przeżywał renesans swojej twórczości. Ostatnią sztukę ("Karnawał") napisał w 2012 r.

Przez lata zmagał się z chorobą spowodowaną udarem mózgu, który przeżył w 2002 r. W czerwcu 2008 roku na stałe opuścił kraj i osiadł w Nicei we Francji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Dziwisz pożegna Sławomira Mrożka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.