Kardynał Nycz do pielgrzymów 32. WAPM

Kardynał Nycz do pielgrzymów 32. WAPM
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI/ ad

Pod hasłem "Daj świadków" na pielgrzymi szlak wyruszyli dziś warszawscy studenci. 32. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (WAPM) rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele św. Anny na stołecznej Starówce.

Wiele miejsca w swoim przesłaniu do młodego pokolenia metropolita warszawski poświęcił nowej ewangelizacji. - Ona dotyczy nas wszystkich - mówił. Któż z nas może powiedzieć, że do końca przyjął Ewangelię? Ewangelia nie jest ideologią, jest sposobem życia tych, którzy ją przyjmują - wyjaśniał młodym pielgrzymom.

- Pielgrzymka jest potrzebna wam samym i Kościołowi, który czuje swoją odpowiedzialność za ewangelizację. Już samo to, że wychodzicie z Warszawy, idziecie potem przez wioski i miasta przez kolejne 9 dni jest wielkim wyzwaniem i zadaniem ewangelizacyjnym, które bierzecie na swoje ramiona - mówił w kazaniu kard. Nycz.

- Nie tylko wasza obecność, śpiew i modlitwa, entuzjazm, z jakim zmierzacie do Częstochowy są elementem nowej ewangelizacji, o której tak usilnie mówił nam papież Jan Paweł II i o której tak bardzo dużo mówi i działa papież Benedykt XVI. Jeżeli do tego dodać, wasze rozmowy, medytacje i konkretną miłość bliźniego, jaką sobie świadczycie po drodze, to prawdziwie jest to droga nowej ewangelizacji - stwierdził kard. Nycz.

Zdaniem metropolity warszawskiego, pielgrzymka akademicka jest nowym i pięknym znakiem czasu ostatnich 30 lat, "czasu przemian i wolności, czasu tylu nieraz zupełnie nieuzasadnionych narzekań i uogólnień, zwłaszcza w mówieniu o młodzieży". To nie tylko "nowy zewnętrznie, religijny fenomen ale jest to rzeczywistość Kościoła, który w pielgrzymowaniu, podczas rekolekcji w drodze, objawia się i uobecnia. Stajemy się Kościołem gromadząc się wokół Eucharystii - przypomniał kard. Nycz.

Wiele uwagi poświęcił też nowej ewangelizacji i zapowiedzianemu na październik synodowi biskupów. - Ojciec święty, słowa o nowej ewangelizacji kieruje przede wszystkim do tych krajów i Kościołów, które są najstarszymi "córkami Kościoła", gdzie życie religijne jest wprawdzie bardzo dobrze zorganizowane, rozwinięte są struktury parafialne i praca charytatywna, ale bardzo często oziębła wiara. Bardzo wielu ludzi w tej części Europy i Ameryki, poznało Chrystusa ale od niego odeszło. To właśnie oni potrzebują nowej ewangelizacji - podkreślił, za Benedyktem XVI, kard. Nycz. Jesteśmy do nich posłani - przekonywał.

Zwrócił też uwagę, że "tacy ludzie są nie tylko w Europie Zachodniej, ale takich ludzi spotykamy także w Polsce". - Musimy sobie powiedzieć, że nowa ewangelizacja dotyczy nas wszystkich. Któż z nas może powiedzieć, że do końca przyjął Ewangelię? - pytał. Jednocześnie podkreślił, że Ewangelia nie jest ideologią, ale sposobem życia tych, którzy ją przyjmują.

W związku z tym kard. Nycz wezwał młodych, stojących przed wyborem drogi życiowej, do refleksji w czasie pielgrzymki na ten temat. - Czy ewangeliczne jest wasze przygotowanie do małżeństwa? Czy czasem nie przyjęliśmy, nie zgodziliśmy się na pogański sposób przygotowania się do małżeństwa, którego efektem potem są rozpadające się małżeństwa, pokrzywdzone dzieci, łamana wierność ślubowana w sakramencie małżeństwa? - pytał.

Dodał też, że tylko Kościół, który głosi Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego jest w stanie "porwać" współczesny świat, przyprowadzić człowieka do Jezusa i wspólnoty Kościoła.

Kard. Nycz dziękował też za "generacyjną przemianę" pielgrzymów oraz towarzyszących im kapłanów-przewodników. Większość z duchownych to - jak zauważył metropolita warszawski - pokolenie księży w średnim i młodym wieku. W gronie tym są zarówno księża diecezjalni jak i zakonni. W tym roku w WAPM uczestniczy rekordowa liczba jezuitów - aż siedemnastu.

Ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego, który zgodnie z tradycją jest przewodnikiem WAPM, poinformował, że 40 proc. uczestników tegorocznej pielgrzymki, wędruje pieszo na Jasną Górę po raz pierwszy. Co roku w tej pielgrzymce uczestniczy ok. 4 tys. młodych pątników.

Pątnicy pielgrzymują w kilkunastu grupach liczących od 80 do 350 osób. Każda z grup charakteryzuje się własnym kolorem, który jest znakiem rozpoznawczym danej grupy. Każdej grupie przewodniczy ksiądz przewodnik, który jest odpowiedzialny za grupę w czasie pielgrzymki.

W tym roku po raz pierwszy na szlak z WAPM wyruszyła także biało-niebieska grupa - rodzinna, której przewodnikami są księża: Dominik Koperski z kurii warszawskiej oraz znany prawnik ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.

W grupie szarej z jezuitami wędrują m.in. harcerze z różnych organizacji harcerskich. Najliczniejszą z grup - zieloną prowadzą salwatorianie. Z kolei grupa biało-żółta przybrała imię Jana Pawła II. Natomiast grupa srebrna gromadzi szczególnie czcicieli św. o. Pio.

WAPM po raz pierwszy wyruszyła na szlak 5 sierpnia 1981 r. W jej skład weszło 8 grup pielgrzymkowych (obecnie jest ich 19). Pielgrzymka przemierza szlak przez 52 parafie, 3 diecezje i zatrzymuje się w ok. 132 wioskach. WAPM w czasie pielgrzymki pokonuje ok. 290 km.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Nycz do pielgrzymów 32. WAPM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.