Kardynał Reinhard Marx nie będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego niemieckiego episkopatu
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx (66 lat) nie będzie kandydował w wyborach na ewentualną drugą kadencję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Ogłosił to w opublikowanym we wtorek liście do niemieckich biskupów. Wybory zaplanowano na wiosenne zgromadzenie ogólne episkopatu, które odbędzie się w Moguncji 2-5 marca. Kadencja przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec trwa sześć lat.
"Moje przemyślenia są takie, że pod koniec możliwej drugiej kadencji będę miał 72 lata, a wtedy też będzie bliska końca moja rola arcybiskupa Monachium i Fryzyngi”, napisał w liście dodając: „Myślę, że kolej na młodsze pokolenie”.
#Niemcy: kardynał Reinhard Marx ustępuje ze stanowiska przewodniczącego niemieckiego episkopatu.
— Tomasz Kycia ن (@ThomasKycia) February 11, 2020
"Ze względu na wiek" (ma 66 lat) nie będzie kandydował na drugą kadencję. Podczas sesji plenarnej na początku marca chce dać szansę młodszemu. Poinformował o tym członków episkopatu. pic.twitter.com/9SNxc7dRwO
Kard. Marx przypomniał, że jego decyzja, by nie kandydować ponownie, była znana od dawna. „Oczywiście będę nadal aktywnie pracować na forum Konferencji Episkopatu i będę szczególnie zaangażowany w Drogę Synodalną, która, jak myślę, rozpoczęła się dobrze” - czytamy w liście. Jednocześnie chce być bardziej obecny w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, gdzie ma się "rozpocząć kompleksowy proces strategiczny”.
W skład Konferencji Biskupów Niemieckich wchodzą biskupi ordynariusze oraz pomocniczy z 27 diecezji katolickich tego kraju.
Reinhard Marx urodził się 21 września 1953 w miasteczku Geseke w Westfalii (archidiecezja Paderborn). Studiował teologię i filozofię w Paderbornie, Paryżu, Münsterze i Bochum. W 1989 r. uzyskał doktorat z teologii. Na kapłana wyświęcił go 2 czerwca 1979 w Paderbornie ówczesny arcybiskup tego miasta (późniejszy kardynał) Johannes Degenhardt. W 1996 został profesorem nadzwyczajnym chrześcijańskiej nauki społecznej na Wydziale Teologicznym w Paderbornie.
23 lipca tegoż roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej archidiecezji (sakrę nominat przyjął 21 września 1996). 20 grudnia 2001 papież powołał go na biskupa Trewiru, a 30 listopada 2007 Benedykt XVI przeniósł 54-letniego wówczas hierarchę na stolicę arcybiskupią Monachium i Fryzyngi. Na konsystorzu 20 listopada 2010 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.
W 2006 ówczesny bp Marx został przedstawicielem episkopatu Niemiec w COMECE, w 3 lata później wybrano go na wiceprzewodniczącego, a 23 marca 2012 na przewodniczącego tego gremium. 13 kwietnia 2019 roku papież Franciszek powołał go do ośmioosobowej grupy kardynałów, którzy mają doradzać papieżowi w kierowaniu Kościołem powszechnym i w opracowaniu na nowo konstytucji apostolskiej „Pastor bonus” (z 1988) o Kurii Rzymskiej. 8 marca br. Franciszek mianował go przewodniczącym Rady ds. Ekonomicznych
Skomentuj artykuł