Kardynałowie mogą wcześniej zacząć konklawe

(fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO)
KAI / slo

Kolegium Kardynalskie ma prawo przyspieszyć początek konklawe, jeśli stwierdzono obecność wszystkich kardynałów-elektorów. Postanowił o tym Benedykt XVI na mocy ogłoszonego dziś Listu Apostolskiego w formie motu proprio "De nonnullis mutationibus in normis ad electionem Romani Pontificis attinentibus" (O niektórych modyfikacja norm dotyczących wyboru Biskupa Rzymu).

Wspomniana zmiana dotyczy n. 37 Konstytucji Apostolskiej Universi Dominici Gregis Jana Pawła II z 1996 r. Zmodyfikowany numer 37 tego dokumentu brzmi: "Ustalam ponadto, że - od chwili, gdy Stolica Apostolska jest zgodnie z prawem wakująca - obecni Kardynałowie elektorzy powinni poczekać piętnaście pełnych dni na nieobecnych Kardynałów; pozostawiam jednak Kolegium Kardynałów prawo przyspieszenia konklawe, jeśli stwierdzi obecność wszystkich kardynałów-elektorów, a także prawo odłożenia, jeśli są poważne motywy, początku wyboru na kilka dalszych dni. Ale po upływie maksymalnie dwudziestu dni od rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej wszyscy obecni Kardynałowie elektorzy są zobowiązani przystąpić do wyboru".

Dokument podkreśla konieczność absolutnego zachowania tajemnicy wyboru papieża. Benedykt XVI uściśla, że za jej złamanie na mocy samego prawa grozi kara ekskomuniki.

Wskazuje ponadto, że żaden z kardynałów-elektorów, poza wypadkami przewidzianymi w numerze 40 i 75 Konstytucji Apostolskiej Universi Dominici Gregis nie może zostać wyłączony z wyboru - nie może z jakiegokolwiek powodu utracić głosu czynnego czy biernego.

Motu proprio przyomina ponadto, że wybór papieża zawsze musi być dokonany przynajmniej większością co najmniej dwóch trzecich głosów. Natomiast we Mszy św. "Pro eligendo Papa" mogą uczestniczyć wszyscy kardynałowie, także nie uczestniczący w konklawe, zaś przewodniczyć jej ma dziekan Kolegium Kardynalskiego. Określa dokładnie, liczbę ceremoniarzy, wymienia osoby wspomagające i wyjaśnia pewne zagadnienia techniczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynałowie mogą wcześniej zacząć konklawe
Komentarze (6)
K
Krzysiek
25 lutego 2013, 16:18
wierny - tego nie trzeba było precyzować. Kolega zerknie do Konstutcji Aposolskiej... pkt. 40.
W
wierny
25 lutego 2013, 14:18
Problem, że nie za bardzo to zostało wyjaśnione. Dokument został wydany, mimo iż wiadomo, że jeden z kardynałów mających prawo wyboru nie przyjedzie. Zatem nie wszyscy kardynałowie elektorzy będą obecni. Skoro tak to po co było wydawać taki dokument skoro w oczywisty sposób nie będzie można z niego skorzystać. A prawie na pewno konklawe będzie przyspieszone mimo nieobecności kardynała-elektora, który ma prawo wyboru. Zatem dokument jest niejasny. Chyba, że są przepisy precyzujące o jakich kardynałów elektorów chodzi (np. o takich, którzy nie mieli przeszkód z dotarciem do Watykanu. Bo co jak jakieś władze państwowe odmówią prawa wyjazdu danemu kardynałowi, oprócz stanu zdrowia i będą w ten sposób chciały wpłynąć na wynik konklawe, np. żeby dany kardynał nie został wybrany papieżem, choć teoretycznie może być wybrany ,,zaocznie."). 
S
szafirek
25 lutego 2013, 14:09
to w innym miejscu miało być, jesli można, proszę wykasować.
S
szafirek
25 lutego 2013, 14:05
ja modlę się za wszystkich, ale szczególnie wspieram jednego, wylosowanego dla mnie. Popieram akcję.  Jest to jakiś konkret, a nie ogólny, rozmyty, rozległy nie skonkretyzowany ogół...
25 lutego 2013, 13:49
Czy to naprawdę nie zostało w dokumencie wyjaśnione? Przyspieszenie nie może być dokonane bez obecności wszystkich kardynałów uprawnionych do głosowania. Wynika to z: "pozostawiam jednak Kolegium Kardynałów prawo przyspieszenia konklawe [czyli nieczekanie na upływ 15 dni - przyp. theONA], jeśli stwierdzi obecność wszystkich kardynałów-elektorów". Jeśli reszta mimo to nie dotrze, po upływie 20 dni konklawe MUSI się rozpocząć. Wynika to z: "Ale po upływie maksymalnie dwudziestu dni od rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej wszyscy obecni Kardynałowie elektorzy są zobowiązani przystąpić do wyboru."
W
wierny
25 lutego 2013, 13:30
A co będzie jeśli będą wszyscy kardynałowie elektorzy, którzy mogą być a reszta z różnych względów (np. zdrowotnych) nie będzie mogła być na konklawe (taki przypadek jest obecnie z kard. z Indonezji)? Czy wtedy przyspieszenie też będzie mogło być dokonane?