Kardynałowie o zadaniach przyszłego Papieża

Kardynałowie o zadaniach przyszłego Papieża
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

"Dziennikarze cierpią w tych dniach na brak wiadomości z kongregacji generalnych Kolegium Kardynalskiego" - przyznał arcybiskup Wiednia. Kard. Christoph Schönborn OP przewodniczył wczoraj wieczornemu nabożeństwu Słowa w rzymskiej bazylice św. Bartłomieja. W wypełnionej po brzegi świątyni jedną trzecią stanowili przedstawiciele mediów. Z uwagi na obowiązującą pod przysięgą tajemnicę wiedeński metropolita mógł im o wczorajszych kongregacjach powiedzieć tylko tyle, że "był to dzień pozytywny, we wspaniałej atmosferze".

Dziennikarze starają się jednak uzyskać od członków Kolegium Kardynalskiego choćby urywkowe wypowiedzi. Kard. Dominik Duka OP z Pragi powiedział w krótkim wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Messaggero", że jego zdaniem uwaga kongregacji generalnych nie skupia się głównie na Vatileaks. Te wycieki dotyczą tylko Watykanu. Zdaniem prymasa Czech centralne dla dzisiejszego Kościoła problemy to dechrystianizacja, rodzina i ponowne małżeństwa rozwiedzionych, wreszcie młodzież i jej duszpasterstwo.

Według jego poprzednika, kard. Miloslava Vlka, nowy Papież winien łączyć otwarcie Jana Pawła II na świat i młodzież z teologiczną głębią wiary i rozumu Benedykta XVI. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, emerytowany metropolita praski wyraził też nadzieję, że już jutro będzie znana data konklawe. Jego to jednak nie dotyczy, bo niedawno ukończył 80 lat i nie jest już elektorem.

Z kolei kard. Marc Ouellet PSS powiedział kanadyjskiemu radiu, że nie będzie zaskoczony wyborem na Stolicę Piotrową kogoś spoza Europy. Dotychczasowy prefekt Kongregacji Biskupów, który był wcześniej w Kanadzie arcybiskupem Quebecu, uważa, że przyszły Papież musi dobrze znać nową technologię mediów.

Purpuraci ze Stanów Zjednoczonych zwracają uwagę na potrzebę dobrej świadomości przyszłego Papieża odnośnie do problemów związanych z nadużyciami seksualnymi księży i zgorszeniem, jakie wywołały one w społeczeństwie. W całym Kościele wszystkich, którzy dopuścili się takich wykroczeń, trzeba wykluczyć od posługi kapłańskiej - uważa kard. Francis George z Chicago.

Do zadań nowego Następcy św. Piotra zalicza to również kard. Sean O’Malley OFMCap. Arcybiskup Bostonu wskazał też na potrzebę polepszenia współpracy między różnymi dykasteriami Kurii Rzymskiej oraz między Watykanem a całym Kościołem. Ponadto ważny jest dialog z muzułmanami i obrona chrześcijan, którzy są w różnych krajach prześladowani za swą wiarę - uważa amerykański purpurat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynałowie o zadaniach przyszłego Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.