Katar i Watykan digitalizują rękopisy islamskie

(fot. shutterstocok.com)
KAI/ ed

Dokumenty arabskie oraz islamskie ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej zostaną zdigitalizowane we współpracy z Biblioteką Narodową Kataru, po czym będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Odpowiednią umowę w tej sprawie podpisali 4 czerwca w Watykanie szejkini Moza bint Nasser al. Missned z Kataru, prezes "Qatar Foundation for Education, Science and Community Development" oraz prefekt Biblioteki Apostolskiej, ks. Cesare Prasini. Zdigitalizowane zbiory mają być połączone z internetowym archiwum Katarskiej Biblioteki Elektronicznej.

Przed spotkaniem w Bibliotece Watykańskiej gościa z Kataru przyjął papież Franciszek na audiencji prywatnej. Według oficjalnego komunikatu, 30-minutowe spotkanie było "bardzo serdeczne", a jego tematem - inicjatywy oświatowe podejmowane przez żonę szejka Kataru w jej kraju oraz na arenie międzynarodowej. W darze szejkini Moza przekazała papieżowi arabski rękopis Ewangelii. 123-stronicowe dzieło zostało wykonane w XVIII wieku przez najlepszych kaligrafów tureckich.

Na zakończenie wizyty w Watykanie gość z Kataru spotkała się z arcybiskupem Giovannim Angelo Becciu z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Tematem tego spotkania była sytuacja mniejszości katolickiej w Katarze.

DEON.PL POLECA


Moza jest drugą spośród trzech żon 64-letniego szejka Hamada bin Chalifa al Saniego, który był głową emiratu Kataru do 2013 r. Uchodzi ona za najbardziej wpływową kobietę nad Zatoką Perską. W 1995 wraz ze swoim mężem utworzyła "Qatar Foundation for Education, Science and Community Development", która prowadzi intensywne działania w zakresie oświaty, nauki i życia społecznego. Moza bint Nasser al Missned jest matką siedmiorga dzieci, ma swoje oficjalne konto na Instagramie, uchodzi za "ikonę stylu".

Większość mieszkańców Kataru (67,7 proc.) wyznaje islam, chrześcijaństwo - 13,8 proc. (250 tys.), w tym katolicyzm 10,05 proc. (190 tys.). W strukturach Kościoła katolickiego katolicy Kataru, obok Kuwejtu, Bahrajnu i Arabii Saudyjskiej, podlegają Wikariatowi Apostolskiemu Arabii Północnej z siedzibą w Kuwejcie. W Katarze swoją siedzibę ma najbardziej znana arabska telewizja Al-Dżazira.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katar i Watykan digitalizują rękopisy islamskie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.