- Hasło 2025 roku: „Kłaniajcie się królowie!” - nawiązuje do uniżenia władców wobec Jezusa.
- Orszaki przejdą ulicami miast w Polsce i za granicą.
- Warszawski orszak: Kulminacja na placu Zamkowym, pokłon królów i wspólne kolędowanie.
- Symbolika Drzwi Świętych: Nawiązanie do duchowego przesłania święta Objawienia Pańskiego.
- Święto Epifanii obchodzone jest od III wieku i od 2011 roku jest dniem wolnym w Polsce.
Pokłon królów jako centralny punkt uroczystości
Tegoroczne hasło orszaków „Kłaniajcie się królowie!” zaczerpnięto z pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Hasło podkreśla duchowy wymiar wydarzenia - pokłon nowo narodzonemu Jezusowi jako prawdziwemu Królowi.W Warszawie orszak rozpocznie się spod pomnika Kopernika, gdzie nastąpi uroczyste powitanie monarchów oraz próba okrzyków orszakowych. Przejście zakończy się na placu Zamkowym, gdzie trzej królowie złożą ewangeliczne dary Świętej Rodzinie.
Warszawski orszak
W warszawskim orszaku weźmie udział metropolita warszawski abp Adrian Galbas. W wydarzeniu uczestniczyć będą kolędnicy, rycerze, pastuszkowie, aniołki, a także symboliczne postaci - azjatyckie smoki i pluszowe wielbłądy.Święta Rodzina, grana przez Elizę i Piotra Niemczyków, rodziców sześciorga dzieci, odegra kluczową rolę podczas pokłonu. Uroczystość zakończy wspólny polonez do melodii kolędy „Bóg się rodzi” oraz kolędowanie na placu Zamkowym, które potrwa do godz. 20.00. Wystąpią m.in. Joszko Broda i Dariusz Malejonek.
Historia i znaczenie Objawienia Pańskiego
Święto Trzech Króli, nazywane także Epifanią, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, ustanowionym w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim.W Polsce, od 2011 roku, 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Wydarzenie łączy tradycje religijne z widowiskami, takimi jak jasełka i herody. Pierwszy orszak Trzech Króli w Polsce odbył się w 2009 roku i od tego czasu stał się tradycją pielęgnowaną w coraz większej liczbie miast.
Źródło: PAP / jh
Skomentuj artykuł