Katedra polowa: Msza św. z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katedra polowa: Msza św. z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
(fot. Unknown author / Public domain)
KAI / kk

Mszy św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej przewodniczył dziś ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej. W homilii przypominał, że prawda o zbrodni była przez wiele lat ukrywana, zachęcał, abyśmy byli wiernymi apostołami prawdy. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ks. płk Mariusz Tołwiński, nawiązując do intencji Mszy św. przypomniał, że w katedrze polowej Wojska Polskiego znajduje się Kaplica Katyńska-sanktuarium, w której znajduje się ponad 21 tys. tabliczek z nazwiskami ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Proboszcz katedry polowej przypomniał, że prawda o Zbrodni Katyńskiej była przez wiele lat ukrywana i zakłamywana, zwrócił uwagę, że znaleźli się tacy, którzy walczyli o pamięć ofiar. – Mówimy czasem, że „prawda obroni się sama”, ale ona również potrzebuje uczniów, apostołów, którzy zaniosą ją do innych ludzi. Prawdę trzeba głosić, trzeba ją bronić, nieustannie trzeba o nią walczyć – powiedział.

DEON.PL POLECA

Zdaniem ks. płk. Tołwińśkiego „prawda potrzebuje apostołów, takich jak dwie kobiety z Ewangelii, które z radością i miłością zaniosły dobrą nowinę o zmartwychwstaniu do apostołów”, dodał, że „prawda potrzebuje zaangażowania człowieka”.

– Módlmy się, abyśmy w naszej codzienności chcieli służyć prawdzie, abyśmy nie bali się jej głosić i nieść każdemu człowiekowi z miłością. Prawda głoszona z radością i miłością wydaje owoce dobrego życia. Niech Chrystus, który pokonał śmierć da nam wytrwać w prawdzie aż do końca, bo ten kto wytrwa do końca zostanie zbawiony – powiedział.

Msza św. odbyła się bez udziału wiernych w katedrze. Można było w niej uczestniczyć za pośrednictwem stron internetowych: ordynariat.pl. katedrapolowa.pl oraz mediów społecznościowych.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio w Berlinie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.

Przez lata prawda o zbrodni była ukrywana i zakłamywana. Winą za rozstrzelanie oficerów władze Związku Radzieckiego próbowały obarczyć zbrodniarzy hitlerowskich, jednak trybunał norymberski z braku dowodów pominął ten punkt w akcie oskarżenia. Dopiero w 1990 r. ZSRR przyznał, że Polaków rozstrzelali funkcjonariusze NKWD.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katedra polowa: Msza św. z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.