Katolicko-prawosławna współpraca

Katolicko-prawosławna współpraca
(fot. spbpda / Foter / CC BY-ND)
KAI / kn

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl I, przyjął w Moskwie założyciela rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, Andrea Ruccardi. W rozmowie patriarcha wyraził uznanie dla wkładu Wspólnoty w sprawę pokoju i ekumenizmu.

W Moskwie prof. Riccardi spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Rosji, Siergiejem Ławrowem, z którym rozmawiał o dramatycznej sytuacji obleganego już od dawna Aleppo w Syrii. Podkreślił znaczenie miasta jako miejsca, w którym żyją razem różne narody i religie - miasta należącego do światowego dziedzictwa kultury.

Aleppo nie może stać się kolejnym Mosulem - ostrzegł założyciel Wspólnoty św. Idziego. Obaj rozmówcy zgodnie podkreślali znaczenie zaangażowania zwierzchników religijnych w wychodzenie Bliskiego Wschodu ze spirali przemocy.

W Moskwie przebywał także kardynał Edwin Frederick O’Brien. Wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (bożogrobców) spotkał się z kierownikiem Urzędu ds. Zewnętrznych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, metropolitą Hilarionem (Alfejewem) oraz z przewodniczącym Cesarskiego Prawosławnego Towarzystwa Palestyńskiego, Siergiejem Stiepaszynem. Również centrum tych rozmów stała dramatyczna sytuacja na Bliskim Wschodzie.

DEON.PL POLECA

Kard. O'Brien i jego rosyjscy partnerzy rozmów wymienili informacje na temat pomocy humanitarnej dla wsparcia chrześcijan w Ziemi Świętej oraz w innych krajach Bliskiego Wschodu. Ogłoszony po rozmowach komunikat stwierdza, że rozmówcy byli zgodni co do konieczności bliższej współpracy między Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i Kościołem katolickim mająca na celu ochronę chrześcijan w krajach bliskowschodnich. Taka współpraca będzie także wkładem na rzecz pokojowego przezwyciężenia zbrojnych konfliktów na Bliskim Wschodzie.

Cesarskie Prawosławne Towarzystwo Palestyńskie, to rosyjska organizacja charytatywna, oficjalnie służąca do zacieśniania stosunków rosyjskiej Cerkwi z prawosławnymi duchownymi z Ziemi Świętej i krajów Bliskiego Wschodu. W ostatnich latach utrzymuje intensywne stosunki również z Kościołem katolickim, zwłaszcza z Łacińskim Patriarchą Jerozolimy Fouadem Twalem i maronickim patriarchą kard. Becharą Boutrosem Rai. Przewodniczący Towarzystwa, Siergiej Stiepaszyn, jest byłym wicepremierem Rosji i członkiem FSB. W lutym br. delegacja Towarzystwa przebywała w Rzymie. Jej członków przyjął na audiencji papież Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicko-prawosławna współpraca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.