Katolicy angażują się w walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Katolicy angażują się w walkę z zanieczyszczeniem powietrza
(fot. ignacio / cathopic.com)
KAI / ms

Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy. Światowy Ruch Katolików na rzecz środowiska chce zwrócić uwagę na ten problem przez zorganizowanie Niedzieli Św. Franciszka. Do akcji, która odbędzie się 6 października dołączają się parafie z całej Polski.

Niedziela Św. Franciszka to ogólnopolska akcja modlitwy i działania na rzecz ludzi i środowiska. Tegoroczna edycja odbędzie się 6 października. Udział potwierdziło kilkadziesiąt parafii w całej Polsce, które będą na swoich terenach przeprowadzały inicjatywy zaproponowane przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.

Temat przewodni tegorocznej Niedzieli św. Franciszka brzmi: "Powietrze = dobro wspólne".

– Chcemy jako organizacja zwrócić uwagę Polek i Polaków, szczególnie katolików, na fakt, że troska o Ziemię i środowisko powinna wynikać z naszej wiary i przekonania o wartości Bożego stworzenia. W tym roku zwracamy uwagę na problem smogu. Walka z nim to nie tylko sprawa rządu czy ekologów, ale nas wszystkich – mówi Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

"40 lat temu Jan Paweł II – dostrzegając ekologiczne wyzwania przyszłości – ogłosił św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. Obecny papież Franciszek wzywa katolików z całego świata, a także wszystkich ludzi dobrej woli, do podjęcia pilnych działań przeciwko niesprawiedliwości związanej ze zmianą klimatu oraz kryzysem ekologicznym, aby chronić przyszłe pokolenia. Jego encyklika "Laudato Si’" jest wezwaniem do dbania o Ziemię, które opiera się na długiej historii nauczania Kościoła katolickiego" - przekonują organizatorzy akcji.

Troska o Ziemię i środowisko powinna wynikać z naszej wiary i przekonania o wartości Bożego stworzenia.

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska jest polskim przedstawicielstwem the Global Catholic Climate Movement (GCCM), zrzeszającego ponad 900 organizacji, stowarzyszeń, zakonów i innych inicjatyw, a także indywidualnych Animatorów Laudato Si' z całego świata. GCCM działa w porozumieniu z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicy angażują się w walkę z zanieczyszczeniem powietrza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.