Katolicy przeciwko globalnemu ociepleniu

(fot. TTstudio / shutterstock.com)
Vatican Insider / kk

Każdego miesiąca wzrasta liczba katolickich organizacji z rozmaitych kontynentów, które w celu wprowadzenia zapisów encykliki "Laudato si’" w praktykę, zadecydowały by ukrócić zaangażowanie w przemysł oparty o wykorzystywanie paliw kopalnych.

Do osiemnastu organizacji, które już wcześniej dołączyły do kampanii przeciwko paliwom kopalnym, 10 maja dołączyło dziewięć kolejnych instytucji. Wśród nich są zgromadzenia franciszkanów i jezuitów. Organizacje zamierzają lobbować za wykorzystaniem alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, aby spowolnić proces globalnego ocieplenia.

DEON.PL POLECA


W kampanii trwającej od kilku lat uczestniczy już ponad 700 inwestorów z całego świata, którzy zarządzają kapitałem wysokości 5,5 bilionów dolarów.

Paliwa kopalne takie jak węgiel, ropa i gaz są głównymi odpowiedzialnymi za emisję gazów cieplarnianych, które doprowadzają do nieodwracalnych zmian klimatycznych. To z kolei prowadzi do wzrostu ubóstwa na całym globie. Rok 2016 pod względem wysokości temperatur znacznie prześcignął poprzednie wyniki uzyskane przez w latach 2014-2015.

"Odpowiedź katolików na zachodzące zmiany klimatyczne dostała niezwykłego przyspieszenia" - mówi Tomas Insua, dyrektor World Climate Change Movement (Światowego Ruchu Zmian Klimatycznych). "Odmowa korzystania z paliw kopalnych, doinwestowanie instalacji paneli słonecznych na dachach kościołów oraz wiele innych z podejmowanych działań, będzie miało bezpośredni wpływ na życie ludzi" - dodaje.

W podobnym tonie wypowiedział się Gianfranco Cattai, przewodniczący włoskiego FOCSIV (Federacji Organizacji Chrześcijańskich dla Międzynarodowego Wolontariatu): "Jesteśmy szalenie zaniepokojeni faktem, że szczyt G7 nie postawi żadnych zdecydowanych rozstrzygnięć i będzie kierował się ku mniej ambitnym celom niż porozumienie klimatyczne z Paryża. Wyłamanie się USA z dotychczasowych ustanowień niesie ze sobą ryzyko impasu politycznego. Zaangażowanie wielu katolickich organizacji w imię zapisów z encykliki «Laudato si’» jest znaczącym wyrazem zmiany".

W trakcie nadchodzącego szczytu G7, który odbędzie się w Bolonii, FOCSIV wraz z World Climate Change Movement, diecezją Bolonii i Konferencją Episkopatu Włoch zamierzają zachęcać kolejne włoskie ordynariaty do korzystania z alternatywnych źródeł energii, które nie zanieczyszczają środowiska.

Priorytety działania FOCSIV wyjaśnia Andrea Stocchiero, jednocześnie nawiązując do podstawowych treści papieskiej encykliki: "Niezmiernie istotną kwestią jest stymulowanie zmiany modelu finansowania, tak by uwzględniać zróżwnoważony rozwój i kryteria społeczne. Podstawowy problem zaznaczony w encyklice polega na konieczności zmodyfikowania paradygmatu ekonomicznego, ponieważ do tej pory wspierał taki globalny model rozwoju, który zaowocował nierównościami".

"Troska o środowisko, osobista i wspólna radykalna zmiana stylów życia, obranie kursu na kulturę szacunku to także podstawy pokojowego nastawienia względem każdego człowieka" - tłumaczy siostra Sheila Kinsey ze zgromadzenia franciszkanek z Wheaton w USA. Także jej zakon dołączył się do katolickiej kampanii na rzecz środowiska naturalnego.

"Jako zgromadzenie jesteśmy zaangażowane w dawanie odpowiedzi na przemoc kierowaną wobec ludzi i środowiska. Nasz założyciel, św. Franciszek z Asyżu, przypomina nam, że Ziemia to nasza siostra. Nasze pokolenie musi dokonać zmiany i musi to zrobić teraz. Wiele badań pokazuje, że jeszcze mamy na to czas, choć jeśli teraz się tego nie podejmiemy - może być za późno" - dodaje siostra Kinsey.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicy przeciwko globalnemu ociepleniu
Komentarze (9)
ZK
Zbigniew Krawacki
19 maja 2017, 10:07
Jestem chrześcijaninem wyznania rzymskokatolickiego. To przykre i w rzeczy samej nieakceptowalne, że niektórzy współwyznawcy Jezusa uważają mnie za gorszego z tego powodu, że do ogrzewania mojego domu używam gazu i drewna. Insynuacje, że jestem winny temu, że w północno-wschodniej Afryce z tego powodu nie padał deszcz od kilku miesięcy jest czymś więcej niż bzdurą.
WDR .
18 maja 2017, 15:45
Redemptoryści w Polsce postępowali tak zanim to było modne. BTW Przewodniczący Tusk ma wielkie "osiągnięcia" na tym polu. Zablokował dotacje do odwiertów geotermalnych u redemptorystów nawet czyniąc sobie z tej antyekologicznej decyzji punkt programu wyborczego. Czy teraz kiedy p.Tusk robi sobie fotki z Franciszkiem i chwalił papieża za encyklikę, choć jednym słowem przeprosił za kłody które wcześniej rzucał pod nogi tym, którzy potrafili przewidywać kilka kroków do przodu? Nie, oczywiście, że nie.
18 maja 2017, 16:49
Jeśli jakiś biznesmen np. Rydzyk chce sobie robić odwierty to proszę bardzo je robić za własne pieniądze. To, że PiS przekazuje ogromne kwoty temu biznesmenowi (w zamian za usługę namawiania jego wyznawców do głosowania na PiS) jest karygodne i nosi znamiona korupcji.   To że PiS płaszczy się przed kościołem wszelkiej masci jest oburzające.
PoloCocktowiec Kowalski
18 maja 2017, 11:45
wrogie od dziesięcioleci wierze środowiska sieją propagandę o wpływie człowieka na zmianę klimatu (co jest bzdurą) a papież z nimi trzyma, to bardzo smutne, że mamy papieża lewicowego, czasami nawet komunistycznego (sam mówił, że komuniści myślą jak chrześcijanie) modlę się o nowego, dobrego (katolickiego) papieża, a nie takiego, który służy Sorosowi czy różnym masoneriom (czytaj: Szatanowi)
18 maja 2017, 12:36
Każdy Papież i to od zawsze gada bzdury. Poczynając od pierwszego czyli Linusa (a właściwie od pierwszego biskupa Rzymu bo Papieże to znacznie późniejszy wymysł korporacji kościelnej).
18 maja 2017, 10:30
Chciałbym dodać do tego tekstu, że nie które paliwa alternatywne niszczą środowisko bardziej niż paliwa kopalne - np nastawienie na tzw biopaliwa, robione m.in z oleju palmowego doprowadziło do katastrofy ekologicznej w Indonezji. W tym i innych krajach masowo likwidowane są lasy i wypalane inne tereny pod założenie plantacji palm olejowych. Efektem jest niszczenie lokalnego środowiska, a skrajnym efektem ogromne pożary, które truły w zeszłym roky całą Azję południowow wschodnią. To nie jest oczywiście krytyka poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Chcę tylko zwrócić uwagę, że jak się tego nie robi z głową to można zaszkodzić środowisku (w tym ludziom!) dużo bardziej niz korzystając z paliw kopalnych.
WDR .
18 maja 2017, 15:46
+
FF
Franciszek2 Franciszek2
18 maja 2017, 10:23
Uwaga : tekst sponsorowany. A encyklika ?  
18 maja 2017, 13:01
A co tam encyklika dla katolika. przecież nikt tego ne czyta, chyba że ksiądz słuzbowo.