Katolików na świecie przybywa, ale księży i sióstr zakonnych jest mniej

Katolików na świecie przybywa, ale księży i sióstr zakonnych jest mniej
Fot. Goran Jakus / depositphotos.com

Z okazji Światowego Dnia Misyjnego, który obchodzony był w niedzielę 23 października, Agenzia Fides - agencja informacyjna Watykanu, opublikowała raport dotyczący m.in. liczby katolików, księży, sióstr zakonnych czy diakonów na całym świecie. Statystyki odnoszą się do 31 grudnia 2020 roku, w porównaniu z tym samym dniem 2019 roku.

Na świecie przybywa katolików

Z raportu opublikowanego przez Agenzia Fides wynika, że w ostatnim dniu 2020 roku na świecie żyło niemal 7,67 miliarda ludzi, z czego prawie 1,36 miliarda było katolikami. Oznacza to, że od końca 2019 roku przybyło ponad 15 milionów wiernych. Wzrost liczby katolików odnotowano na każdym kontynencie z wyjątkiem Oceanii.

DEON.PL POLECA
31 grudnia 2020 roku biskupów zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych było 5 363. Oznacza to spadek ich liczby o jeden punkt procentowy. Biskupów diecezjalnych było 4 156, natomiast zakonnych 1 207.

Zmniejsza się liczba księży

Całkowita liczba księży na całym świecie w ostatnim dniu 2020 roku wyniosła niewiele powyżej 410 tysięcy. W porównaniu z rokiem poprzednim oznacza to spadek o ponad 4,1 tysiąca. Największe zmniejszenie liczby kapłanów odnotowano w Europie, Ameryce oraz Oceanii. W Afryce oraz Azji odnotowuje się z kolei wzrost liczby księży.

Co ciekawe, Agenzia Fides podała, że od końca 2019 roku przybyło na świecie diakonów stałych. Ich liczba zwiększyła się o 397 osób i wyniosła ponad 48,6 tysięcy. O 274 osoby wzrosła także liczba zakonników nie będących kapłanami. Ich liczba na wszystkich kontynentach wyniosła powyżej 50,5 tysiąca.

Raport watykańskiej agencji potwierdza także globalny spadek liczby sióstr zakonnych. Ze statystyk wynika, że w już w bieżącym roku zakonnic jest o ponad 10,5 tysiąca mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Ich całkowita liczba wynosi obecnie niemal 620 tysięcy.

Jeżeli chodzi o liczbę wyższych kleryków (diecezjalnych i zakonnych) na całym świecie, z końcem 2020 roku było ich prawie 112 tysięcy. Agenzia Fides odnotowała jednak spadek ich liczby o ponad 2,2 tys. Wzrost kleryków widoczny był tylko w Afryce.

Natomiast liczba niższych kleryków diecezjalnych oraz zakonnych wyniosła prawie 95,4 tysiąca. Oznacza to zmniejszenie się ich liczby o niespełna 1,6 tysiąca w porównaniu z 2019 rokiem.

Kościół prowadzi wiele organizacji charytatywnych i placówek, w których można otrzymać pomoc. Z końcem 2020 roku było ponad 5,3 tys. szpitali, niemal 14,5 tys. przychodni, 534 domów opieki dla osób chorych na trąd.

Odnotowano także ponad 15 tys. kościelnych domów opieki dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych, ponad 9,2 tys. sierocińców, a także powyżej 10,3 tysiąca poradni psychologiczno-pedagogicznych dla małżeństw.

Źródło: fides.org

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Cierpliwość – to tu przebiega główna granica między wiarą a niewiarą

„Ateizm i religijny fundamentalizm oraz entuzjazm zbyt łatwej wiary są uderzająco podobne do siebie w tym, jak szybko potrafią uporać się z tajemnicą, którą...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Katolików na świecie przybywa, ale księży i sióstr zakonnych jest mniej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.