Kazachstan: zaostrzona kontrola kościołów
Parlament Kazachstanu zadecydował 29 września o wzmożonej kontroli wspólnot religijnych. Jak poinformowały media Kazachstanu, kontrowersyjną ustawę zaakceptował już Senat, izba wyższa parlamentu tego kraju.
Ustawa przewiduje cenzurę pism religijnych oraz ponowną rejestrację dla wszystkich wspólnot i Kościołów. Kierownik rządowego biura ds. religii, Kairat Lama Sharif zapowiedział, że nowe prawo będzie zakazywało działalności stowarzyszeń religijnych, zagrażających “zdrowiu narodu kazachskiego i wartościom rodziny".
Przed niespełna miesiącem prezydent Nursułtan Nazarbajew przypomniał o potrzebie szybkiego uchwalenia ustawy, aby w ten sposób móc zwalczać religijny ekstremizm i fundamentalizm. Nie powinno to jednak ograniczać wolności religijnej.
Aby ustawa - krytykowana zarówno przez muzułmanów, jak i chrześcijan - weszła w życie, musi ją podpisać prezydent.
Według informacji Sharifa, w Kazachstanie jest ok. 4,5 tys. stowarzyszeń religijnych, z tego ok. trzech tysięcy muzułmańskich. W spisie narodowym w 2009 roku 70 procent z ponad 16 milionów obywateli jako swoją religię wskazało islam, 26 procent przyznało się do chrześcijaństwa. Większość chrześcijan w Kazachstanie stanowią wyznawcy Kościoła prawosławnego. Liczbę katolików oblicza się na ok. 160 tysięcy.
Skomentuj artykuł