Każdy ma prawo do godnego życia!
17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jest to znak solidarności z najbiedniejszymi oraz próba zwrócenia uwagi opinii publicznej na rosnący problem ubóstwa i jego konsekwencje dotykające również tzw. kraje rozwinięte.
Polska pod względem ubóstwa w Unii Europejskiej klasyfikuje się na 24. miejscu, natomiast poniżej minimum egzystencji w naszym kraju żyje 6,7 % obywateli. Co gorsze, dane wskazują na tendencję wzrostową.
Zagrożonych ubóstwem jest 23% społeczności wiejskiej i 11% społeczności miejskiej. Ubóstwo grozi 40 % rodzin wielodzietnych i 25% rodzin, gdzie dzieci wychowuje jeden rodzic. Aż 50% rodziców samotnie wychowujących i 46% rodzin wielodzietnych deklarowało potrzebę pomocy ze strony odpowiednich instytucji publicznych. Według ostatnich danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dochód w ponad 700 000 rodzin, które otrzymują pomoc socjalną nie przekracza 400 zł na osobę. Ogromnym problemem, z którym boryka się nasz kraj jest głód dzieci.
W odpowiedzi na szerzące się zjawisko biedy Caritas w Polsce podejmuje wiele działań, by zapewnić godne życie ludziom dotkniętym lub zagrożonym ubóstwem.
- Zwróćmy w tym dniu uwagę nie tylko na ludzi ubogich żyjących w krajach tzw. trzeciego Świata, ale również na tych ubogich, którzy żyją w krajach wysoko rozwiniętych. Wspieranie ludzi słabszych to przede wszystkim realizowanie przykazania miłości bliźniego i szacunku wobec każdego człowieka i jego godności. Każdy człowiek ma prawo do zaspokojenia potrzeb, które pozwolą mu godnie żyć. - mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
Caritas w Polsce na terenie całego kraju prowadzą ponad 60 noclegowni, ponad 600 punktów wydawania odzieży oraz ponad 100 jadłodajni, w których rocznie wydawanych jest ok. 1 mln 800 tys. posiłków. Wobec trudnej sytuacji materialnej dzieci Caritas organizuje liczne akcje wsparcia m.in. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Wakacyjną Akcję Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów, Skrzydła, Kromkę Chleba, Jałmużnę Wielkopostną oraz inne działania, w których potrzebujący otrzymują wsparcie.
Skomentuj artykuł