Kiedy człowiek nie ma tajemnic przed Bogiem?

(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

"Adoracja jest szczerą rozmową, w której człowiek nie ma tajemnic przed Bogiem" - mówił abp Stanisław Gądecki ustanawiając 23. kaplicę Wieczystej Adoracji w archidiecezji poznańskiej.

Uroczystego wprowadzenia Najświętszego Sakramentu do kaplicy znajdującej się w kościele parafialnym pw. św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego w Wolsztynie, arcybiskup metropolita dokonał na zakończenie Mszy św. sprawowanej 29 marca wieczorem.

"Niech ta kaplica Wieczystej Adoracji przypomina każdemu z was o centralnym miejscu Chrystusa w życiu człowieka, narodu i Kościoła" - zwrócił się abp Gądecki do wolsztynian i ich duszpasterzy uczestniczących w Eucharystii, podczas której erygował on i poświęcił kaplicę Wieczystej Adoracji. Przypomniał jednocześnie o tym, że celebracja i adoracja Eucharystii stoją u źródła wszelkich form świętości.

DEON.PL POLECA

W wygłoszonej homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przybliżył natomiast, na czym polega adoracja, odwołując się do trzech wielkich scen biblijnych związanych z Jakubem, Mojżeszem i Gedeonem. Postacie te, jak zaznaczył, są symbolami adoracji pojmowanej jako walka, przyjacielska rozmowa i wezwanie do misji.

I tak, zmaganie Jakuba z aniołem nad potokiem Jabbok, przedstawia adorację jako walkę duchową, w wyniku której dokonała się przemiana Jakuba z oszusta w Bożego wojownika, czyli Izraela. "Adoracja to jest miejsce, w którym człowiek przyznaje się do swojego niegodziwego życia z przeszłości, stawia to wszystko Bogu przed oczy i otrzymuje nowe życie" - wyjaśnił abp Gądecki.

Kaznodzieja zwrócił też uwagę na namiot spotkania, w którym Mojżesz rozmawiał z Bogiem twarzą w twarz, co znaczy, że pozostawał w Bożej obecności. "Kontakt Mojżesza z Bogiem był bardzo bliski, wręcz przyjacielski. Rozmawiał z Nim szczerze, otwarcie i bez tajemnic. Również adoracja jest szczerą rozmową, w której człowiek nie ma tajemnic przed Bogiem" - mówił abp Gądecki. Podkreślił jednocześnie, że Mojżesz nie wymieniał Bogu wielu swoich potrzeb, nie prosił bowiem o zdrowie, majątek, władzę nad ludźmi, czy o zdobycie Ziemi Obiecanej.

"Mojżesz modlił się tylko o to, aby mógł poznać, że Bóg jest mu łaskawy. Tak też adoracja jest odkryciem przychylności i łaskawości Boga dla nas, tego, że Pan żywi wobec nas zamiary pełne dobroci i miłości, że myśli o naszym życiu, naszym zbawieniu i szczęściu" - przekonywał arcybiskup.

Przewodniczący KEP, wskazując na czym polega autentyczna adoracja, przytoczył też historię Gedeona, do którego przybył anioł Boży dając mu misję. Wówczas Gedeon stał się energicznym wodzem, jednym z bardziej znanych sędziów Izraela i zwycięzcą Madianitów.

"Autentyczną adorację poznajemy nie po tym, że godzinami tkwimy przed Najświętszym Sakramentem, tylko po tym, że wynika z niej misja" - stwierdził abp Gądecki.

"Ten, kto przeżywa prawdziwie adorację przed Najświętszym Sakramentem, ten staje się człowiekiem misji «od osoby do osoby»: wsłuchuje się w drugiego człowieka, w jego radości i smutki, zaczyna go rozumieć i mówi mu o Jezusie" - tłumaczył metropolita poznański.

Kościół pw. św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego w Wolsztynie wzniesiono w latach 2000-2006, a sama parafia została utworzona w 1997 r. Obecnie jest on 23. świątynią archidiecezji poznańskiej, w której istnieje kaplica Wieczystej Adoracji.

Natomiast pierwsza kaplica Wieczystej Adoracji na terenie archidiecezji poznańskiej, a jednocześnie jedna z pierwszych w Polsce, powstała w 1937 r. w farze poznańskiej. Ustanowił ją swoim dekretem kard. August Hlond, prymas Polski, jako pamiątkę odbywającego się w tym czasie (15-29 czerwca 1937 r.) w stolicy Wielkopolski Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego ku czci Chrystusa Króla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kiedy człowiek nie ma tajemnic przed Bogiem?
Komentarze (1)
jazmig jazmig
30 marca 2014, 12:32
Czy człowiek w ogóle ma jakieś tajemnice przed Bogiem? Przecież Chrystus wyraźnie mówił, że zanim człowiek pomyśli o czymś, to Ojciec już o tym wie.