Kiedy można samodzielnie ochrzcić dziecko? Archidiecezja warszawska wydała komunikat

fot. Sasha_b. / Depositphotos
PAP / pk

Na udzielenie chrztu św. poza kościołem oraz dzieciom powyżej 7. roku życia powinna być zgoda ordynariusza miejsca - poinformowała w komunikacie archidiecezja warszawska. Zaznaczono, że wyjątkiem są przypadki zagrożenia życia.

Dzieci powyżej 7. roku życia, traktowane są jako dorosłe

Z uwagi na pojawiające się nieprawidłowości i nadużycia w sposobie udzielania sakramentu chrztu św., kuria archidiecezji warszawskiej przypomina, że "dzieci powyżej 7. roku życia, traktowane są jako dorosłe i powinny być chrzczone według Rytuału Chrztu Dorosłych (formy dialogowanej), a nie Rytuału Chrztu Dzieci".

Powołując się kodeks prawa kanonicznego zaznaczono, że "przy udzieleniu chrztu dzieciom powyżej 7. roku życia powinna być zgoda ordynariusza".

DEON.PL POLECA

"Na udzielenie chrztu św. poza kościołem, także wymagana jest zgoda ordynariusza" - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, "poza przypadkami zagrożenia życia, nie należy chrzcić w innych miejscach jak kościoły parafialne, bądź rektorskie, posiadające prawo do prowadzenia ksiąg metrykalnych".

Wyjaśniono, że "inne święte miejsca znajdujące się na terenie parafii np. kaplice, "mogą być używane do chrztu, po uzgodnieniu z kurią, natomiast pozostałe miejsca potrzebują każdorazowo zgody ordynariusza". "Dotyczy to przede wszystkim Liturgii Paschalnych, celebrowanych za zgodą ordynariusza, poza miejscem świętym" - dodano.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kiedy można samodzielnie ochrzcić dziecko? Archidiecezja warszawska wydała komunikat
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.