Kielich z ostatniej wieczerzy i chusta Jezusa. Gdzie przechowywane są cenne relikwie związane z Wielkim Tygodniem?

(fot. Jametlene Reskp / Unsplash)
PAP / kk

Te tysiące pamiątek przypominają o najważniejszych wydarzeniach w dziejach chrześcijaństwa.

Hiszpania należy do krajów o największej liczbie relikwii związanych w Wielkim Tygodniem – przypomniał w czwartek dziennik „ABC”. W wielu miejscowościach na terenie całego kraju przechowywane są największe skarby chrześcijaństwa.

Najwięcej relikwii chrześcijańskich – ponad 7400 - znajduje się w klasztorze San Lorenzo de Escorial koło Madrytu, ale te czczone w Wielkim Tygodniu przechowywane są głównie w świątyniach w Walencji, Oviedo i w Saragossie.

W gotyckiej katedrze w Walencji wystawiony jest kielich, z którego zgodnie z tradycją pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Kielich wykonany jest z agatu, z późniejszymi złotymi uchwytami i zdobieniami. Datowany na I wiek, prawdopodobnie powstał na ziemiach dzisiejszego Izraela. Do Walencji miał trafić w III w. za pośrednictwem św. Wawrzyńca. Przez wieki był strzeżony przez mnichów w różnych klasztorach, podczas inwazji muzułmańskiej ukrywany w Pirenejach, aż w 1436 r. król Alfons V Aragoński podarował go katedrze w Walencji. Kielich był używany przez papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.

DEON.PL POLECA

W katedrze Santa Maria de Asuncion w Corii koło Caceres (Estremadura) w zachodniej Hiszpanii przechowywany jest obrus z białego lnu z niebieskimi paskami, którym miał być nakryty stół podczas Ostatniej Wieczerzy. Nie ma dowodów na potwierdzenie lub obalenie autentyczności, ale badania wykazały, że mógł być utkany w tym samym czasie, co Całun Turyński.

W katedrze San Salvador w Oviedo (Asturia) znajduje się jedna z najcenniejszych relikwii - lniana chusta (sudarion) z I wieku ze śladami krwi i przypalona świecami. Według tradycji, otarto nią twarz Jezusa zaraz po jego śmierci i zdjęciu z krzyża. Kiedy ciało zostało owinięte w całun i złożone w grobie, chustę położono na jego twarzy.

Chusta była przedmiotem wieloletnich badań naukowych, a ich wyniki wykazały związek z twarzą człowieka z Całunu Turyńskiego. Sudarion znalazł się w Hiszpanii dzięki chrześcijanom, którzy uciekali z Jerozolimy po wkroczeniu wojsk arabskich w 640 r.

We franciszkańskim klasztorze Santo Toribio w Liebana w Kantabrii znajduje się największy fragment Krzyża Świętego. Według badań metodą węgla C14, część krzyża pochodzi z czasów Jezusa i jest zrobiona z drewna cyprysowego powszechnego w Palestynie.

W bazylice San Lorenzo de El Escorial weneruje się ponad 7 400 relikwii chrześcijańskich, wraz z dokumentami i świadectwami ich pochodzenia. Przechowywane są tam jedenaście cierni z korony cierniowej Jezusa oraz fragment sznura, którym był związany. W relikwiarzach świątyni przechowywana jest także część gąbki, którą nasączoną octem, na gałązce hyzopu podano Jezusowi na krzyżu do picia – jak głoszą przekazy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kielich z ostatniej wieczerzy i chusta Jezusa. Gdzie przechowywane są cenne relikwie związane z Wielkim Tygodniem?
Komentarze (5)
WK
~Waldek Korycki
3 kwietnia 2021, 18:28
W Italii, w miejscowości Manopello też jest chusta, która była na twarzy zmarłego Jezusa. Za dużo tych relikwii.
KS
Konrad Schneider
3 kwietnia 2021, 14:54
A gdzie przechowuje sie szczebel z drabiny, ktora sie przysnila Jakubowi?
GR
~Głos rozsądku
3 kwietnia 2021, 08:37
"" Czego ja nie mam! Mam kopyto osiołka, na którym odbyła się ucieczka do Egiptu, które znalezione było koło piramid. Król aragoński dawał mi za nie pięćdziesiąt dukatów dobrym złotem. Mam pióro ze skrzydeł archanioła Gabriela, które podczas Zwiastowania uronił; mam dwie głowy przepiórek zesłanych Izraelitom na puszczy; mam olej, w którym poganie świętego Jana chcieli usmażyć - i szczebel z drabiny, o której się śniło Jakubowi - i łzy Marii Egipcjanki, i nieco rdzy z kluczów świętego Piotra... Ale wszystkiego wymienić nie zdołam... "" (Sienkiewicz)
ZS
~Zbigniew Szyszko
4 kwietnia 2021, 10:03
To, że w Chinach jest cała masa poodrabianych Rolexow nie oznacza że nie ma tam też prawdziwych .
KN
Krzysiek Niepiekło
2 kwietnia 2021, 18:29
Nawet nie myślałem, że Hiszpania może być tak pogańska.