Kierowco! Człowiek nie jest panem świata

Kierowco! Człowiek nie jest panem świata
(fot. by Storm Crypt / flickr.com)
KAI / slo

Modlitwy i pielgrzymki kierowców w dniu św. Krzysztofa pozwalają uświadomić sobie, że człowiek nie jest panem tego świata - uważa o. Radosław Kramarski OFMConv, kustosz sanktuarium w Rychwałdzie koło Żywca.

W niedzielę 25 lipca do tego górskiego sanktuarium pielgrzymować będą kierowcy, którzy podczas uroczystości zostaną zawierzeni Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Według o. Kramarskiego wielu tych, którzy pielgrzymują w dniu patrona kierowców, nie tyko prosi o opiekę, ale także dziękuje często Bogu za ocalone życie.

„Przecież ile jest wypadków, gdy potem ktoś mówi: to jest cud, że zostaliśmy uratowani. Samochód idzie do kasacji, a nikomu nic się nie stało. Ludzie przychodzą tu często dziękować za ocalone życie. To jest bardzo piękne, że ludzie potrafią dziękować. Takie pielgrzymki zwracają uwagę, że ja nie jestem panem tego świata, że jednak jest coś nade mną” – mówi franciszkanin w rozmowie z KAI.

Jak podkreśla gwardian klasztoru, modlitwy o bezpieczeństwo na drodze są mocno wpisane w charyzmat franciszkański. „Franciszkanin to ten, który broni życia. Życia człowieka, życia zwierząt, przyrody. Każde stworzenie chce dzisiaj żyć. Tym bardziej chce żyć człowiek. Tym bardziej ten, kto jedzie z na wczasy. Chce tam szczęśliwie zajechać i szczęśliwe wrócić” – podkreśla duchowny.

Uroczystej Mszy św. w sanktuarium rychwałdzkim z okazji liturgicznego wspomnienia patrona kierowców św. Krzysztofa przewodniczyć będzie bp Roman Marcinkowski z Płocka.

Ośrodek kult Maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.

Na przełomie XVII i XVIII wieku kult Matki Bożej Rychwałdzkiej rozszerzył się poza granice ziemi żywieckiej, a nawet poza granice państwa polskiego. 2 lipca 1756 roku bp Franciszek Potkański z Krakowa konsekrował nowy murowany kościół i przewodniczył wprowadzeniu Cudownego Obrazu, który umieszczono w nowym ołtarzu. 18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kierowco! Człowiek nie jest panem świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.