Katolicy (bez ryby) na ulicy

Katolicy (bez ryby) na ulicy
(fot. Oliver Wolters, cc, Wikipedia Commons)
8 lat temu
Logo źródła: Przewodnik Katolicki Małgorzata Szewczyk / "Przewodnik Katolicki"

Jeśli wierzymy tak jak jeździmy samochodami, to nasza wiara wystawiana jest naprawdę na wielką próbę. Polscy kierowcy albo pozostawiają ją na progu domów, albo po prostu adrenalina przesłania im cały świat. Chyba nawet św. Krzysztof gubi się w bogactwie prymitywnych gestów i zachowań obecnych w świecie komunikacji drogowej.

B jak bezpieczeństwo

Na nic ABS-y, poduszki bezpieczeństwa, system wspomagania kierownicy, programy stabilizujące ESP, tempomaty. Na nic komputery pokładowe, immobilisery, halogeny ani nawet GPS-y.

Polscy kierowcy, półleżący w kubikowych fotelach i trzymający kierownicę "na pizzę", sieją powszechny strach. Polskie szosy natomiast przypominają bardziej jedno wielkie wykopalisko archeologiczne niż drogi ekspresowe i autostrady rodem z XXI w. Pod tym względem bliżej nam do epoki Flinstonów.

Współczesny samochód naszpikowany jest elektroniką i wszelkiego rodzaju gadżetami upiększającymi jego wnętrze lub ułatwiającymi trudną sztukę poruszania się, a może lepiej, przebijania przez miejskie i podmiejskie korki. Dzisiaj królują na desce rozdzielczej: wazoniki na kwiatki, poruszające się pod wpływem promieni słonecznych plastikowe pamperki, podwieszane pod lusterkiem płyty lub pluszaki, zapachowe choinki czy flakoniki z pachnącą cieczą, uchwyty na okulary...

Niedługo bardziej wymagający kierowcy nie będą mogli obejść się bez cyfrowego nadajnika do słuchania MP3 z radia samochodowego, radia z odtwarzaczem DVD, mirrornavi (nawigacja w lusterku) czy urządzenia przypominającego Bluetooth, czuwającego nad sennym kierowcą.

To tylko niektóre atrybuty współczesnego mistrza kierownicy, a czym mogą poszczycić się katolicy prowadzący pojazdy?

Persona non grata?

Kiedyś na kółku obok kluczyka każdego szanującego się kierowcy wisiał breloczek ze św. Krzysztofem dźwigającym dziecko na ramieniu albo patron ten, o mniej lub bardziej udanej fizjonomii, pozłacany albo posrebrzany, sąsiadował z prymitywnym samochodowym nawiewem. A obecnie?

Owszem, wizerunków opiekuna kierowców nie brakuje, zresztą nadal należy on do najpopularniejszych świętych, co do których nie mamy wątpliwości, komu patronują; co roku przecież 25 lipca księża błogosławią pojazdy, ale czy wsiadając do samochodu, przyzywamy jego opieki? Co o nim wiemy?

W średniowieczu św. Krzysztof zaliczany był do grona 14 wspomożycieli, czyli do szczególnych patronów. Opiekuje się podróżnymi, pielgrzymami, przewodnikami, flisakami, marynarzami. Współcześnie uważany jest za patrona kierowców, ruchu i komunikacji. Wzywany jest także w przypadku niespodziewanej śmierci, zarazy i dżumy, zagrożenia ogniem, wodą, suszą, niepogodą, w przypadku chorób oczu, bólu zębów i ran. Ludzie nękani przez różne choroby, zarazy i wojny bali się śmierci, a ze św. Krzysztofem wiązali nadzieję, że pomoże im on pokonać spotykające ich trudności.

Krzysztof szczególną opieką otacza Wilno, które w swoim herbie umieściło właśnie jego wizerunek.

O życiu tego, którego imię w języku greckim oznacza "niosący Chrystusa", nie ma wielu wiadomości. Miał się urodzić pod koniec II w. w Kanaanie (być może w Licji - dziś Turcja), w rodzinie pogańskiej, a ok. 250 r. poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza. Wobec braku szczegółowych informacji jego historia obrosła w legendę. Podobno był bardzo brzydki, odznaczał się wysokim wzrostem, potężną posturą i niekształtną głową przypominającą głowę psa. Z tego powodu rodzice dali mu imię Reprobus - Odrażający. Odznaczał się ponadludzką siłą, którą postanowił wykorzystać. Zaciągnął się na służbę u władcy swojej krainy, który - jak się okazało - bardzo bał się szatana. Przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. Reprobus zainteresował się więc Mistrzem z Nazaretu, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Osiedlił się nad Jordanem i w ramach pokuty postanowił wykorzystać swoją niespotykaną siłę i służyć ludziom, przenosząc ich na swoich ramionach przez rzekę. Pewnej nocy usłyszał dziecięcy głos proszący go o tę przysługę. Wziął więc dziecko na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak że Reprobus stracił równowagę i groziło mu utonięcie. Gdy dotarł na drugi brzeg, zapytał, kim ono jest. Usłyszał: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat". Na pamiątkę tego wydarzenia Reprobus otrzymał greckie imię Christophoros, co oznacza "niosący Chrystusa", i został mu przywrócony normalny wygląd.

W średniowieczu wizerunek św. Krzysztofa zdobił wiele kościołów, malowano go na wieżach obronnych, na bramach miejskich, feretronach i sztandarach, a także na wielu kamienicach przy ruchliwych ulicach - takie kamienice nazywano Krzysztoforami. Spojrzenie na ten wizerunek miało chronić od niebezpieczeństw w ciągu dnia.

W ikonografii przedstawiany jest jako młodzieniec niosący na barkach Dzieciątko Jezus.

Mało kto wie, że jednym z jego atrybutów jest... ryba.

Szukam ryby... na bagażniku

"Czy może mi ktoś wytłumaczyć, co oznacza symbol ryby na samochodzie...". Na taką prośbę natknęłam się na kilku forach internetowych. Przeczytałam ją i... stwierdziłam, że internet chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. Albo to jest jakiś żart, albo pogaństwo na nowo szerzy się wśród społeczeństwa.

Ryba to jeden z najstarszych symboli chrześcijaństwa. Dla pierwszych wierzących w Chrystusa była symbolem Założyciela Kościoła. Ichthýs (gr. ryba) to jeden z najsłynniejszych akronimów, czyli słów, z których liter można utworzyć ukryte w nich hasło - greckie: Iesous Christos Theu (H) Yios Soter - Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel.

Ryba wyobrażała Chrystusa na niezliczonych ubiorach, wazach, rzeźbach, ornamentach, nagrobkach, zwłaszcza od początku II w. do połowy IV w.

O tym chrześcijańskim symbolu wspomina też Henryk Sienkiewicz w Quo vadis. Grecki filozof Chilon Chilonides w rozmowie z Winicjuszem i Petroniuszem nazywa ją "godłem chrześcijan".

Obecnie taki symbol-naklejkę można kupić bodaj w każdej wielkości i w każdym kolorze. Jeśli ktoś ma ten znak umieszczony na samochodzie, to najprawdopodobniej jest chrześcijaninem i można się po nim spodziewać takich zachowań. Pokazuje tym samym, że jest osobą kierującą się zasadami wiary w życiu.

Zwyczaj naklejania rybki na bagażniku samochodu przywędrował do nas z Zachodu, chociaż ostatnio coraz rzadziej jest on praktykowany.

Może do tego swoistego dawania świadectwa swojej wierze zachęci dołączona w tym numerze gazety czerwona rybka?    

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicy (bez ryby) na ulicy
Komentarze (11)
28 lipca 2018, 09:20
Symbol ryby na samochodzie wzmaga moją czujność i brak zaufania do kierowcy, a różaniec na lusterku gwarantuje debila za kierownicą.
26 lipca 2011, 08:22
@~future76 - to nie jest krucjata przeciwko "rybie", tylko o myślenie :-) Tak osobiście lubię "rybę" na samochodach, chociaż przypominam sobie, że nie raz piekliłam się za kierownicą, kiedy ktoś kozaczył na drodze stwarzając niebezpieczne sytuacje i to TYM BARDZIEJ, że za moment widziałam "rybę". I to trochę za blisko ;)
R
Robert
26 lipca 2011, 08:12
Po drugie, mam sam rybę i jezdze dynamicznie co nie znaczy ze jezdze jak wariat... Co innego dynamiczna jazda a co innego wyprzedzanie w ulewie kilku samochodów na podwójnej ciągłej i na trzeciego zmuszając tira z naprzeciwka do ostrego hamowania, że o wyprzedzaniu na wysepce pod prąd nie wspomnę.... ale widocznie kupili autko z rybką, to nie my katolicy....
F
future76
25 lipca 2011, 22:56
Po pierwsze, rybę ktoś mógł kupic z autem... Tacy też istnieją i niestety psują nam chrześcijanom opinię... Po drugie,  mam sam rybę i jezdze dynamicznie co nie znaczy ze jezdze jak wariat... Po trzecie, wielokrotnie daje na szosie przyklad kultury, ichtys zobowiazuje do traktowania innych z szacunkiem, Po czwarte, kiedys moj szef zapytal sie co to takiego u mnie na sluzbowce... miec rybe na aucie to najprostsza forma wyrazania swojej wiary... ale za tym musi isc przykladne zachowanie, pryznajmniej na drodze...
Bolesław Zawal
Bolesław Zawal
25 lipca 2011, 16:55
Symbol nie może się zdewaluować. Wspaniały symbol zawsze pozostanie cudownym. To, że ludzie nim szargają, to inna sprawa. Ale mimo wszystko, może hamują temperament, gdy sobie o nim przypomną. Poza tym samochodami tymi mogą jeździć osoby, które nie przykleiły ICHTIS. A widzieliście rybkę z nogami i napisem DARWIN? ;) Tak jest to symbol w pewnym słowa tego znaczenia "ateistów". Przestrzegając przepisy ruchu drogowego niewiele póżniej dojeżdrza się na miejsce a niżeli jadąc jak przysłowiowy "wariat", ale za to bezpieczniej. I takie zachowanie eównież nie gwarantuje, że nie spotka się na drodze "dawcy narządów".
PP
Piotr Patyna
25 lipca 2011, 13:23
 Idąc w ślad za @theONA: bycie człowiekiem nie swiadczy o człowieczeństwie. To nie jest tożsame. Osobiście pokonuję ok 100 tys. km rocznie. Przed podróżą odmawiam którciótka modlitwę, podczas jazy zamiast radia słucham rekolekcji np. o. F. Błaszkiewicza i podóże mijają mi błyskawicznie mimo ... przestrzegania przepisów. Z Bogiem w sercu i umyśle dalej się dojedzie niż mając rybę jedynie w okolicy ... rury wydechowej. Wybacz Panie Jezu!
25 lipca 2011, 12:45
Po prostu, ichtis na samochodzie o niczym nie świadczy No, może inaczej: nie gwarantuje odpowiedzialności na drodze. O.
25 lipca 2011, 12:43
Po prostu, ichtis na samochodzie o niczym nie świadczy, "chodzenie do kościoła" również nie czyni automatycznie prawdziwym chrześcijaninem, tak jak stanie w garażu nie dowodzi bycia samochodem...
A
anonim
25 lipca 2011, 12:38
Symbol nie może się zdewaluować. Wspaniały symbol zawsze pozostanie cudownym. To, że ludzie nim szargają, to inna sprawa. Ale mimo wszystko, może hamują temperament, gdy sobie o nim przypomną. Poza tym samochodami tymi mogą jeździć osoby, które nie przykleiły ICHTIS. A widzieliście rybkę z nogami i napisem DARWIN? ;)
F
faflu
25 lipca 2011, 11:35
Ponieważ sybol ten jest naduzywany i strasznie się zdewaluował, w ramach "protestu" - nie naklejam go na mój samochód.
R
Robert
25 lipca 2011, 11:29
Wracałem wczoraj z Kaszub do Warszawy i od Mławy w silnym deszczu wyprzedził mnie niejeden taki z "rybą siną farbą kłutą" na bagażniku. A mnie zostało w głowie pytanie: "Morderca czy idiota?" Wolę tych którzy nie mają rybki na bagażniku a na drodze dają świadectwo...... zdrowego rozsądku.

Skomentuj artykuł

Katolicy (bez ryby) na ulicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.