Kilar: Jasna Góra jest ze mną wszędzie

(fot. Cezary p/wikipedia commons)
KAI / drr

W rozmowie z Radiem Jasna Góra kompozytor wyznał, że główną intencją, z którą przybył do sanktuarium jest modlitwa o wieczne odpoczywanie dla zmarłej przed kilku laty żony. - A dla mnie intencja o to, abym mógł się z moją żoną połączyć tam, w Domu Pana - powiedział Wojciech Kilar. - Mam nadzieję, że będą mi wybaczone wszystkie moje grzechy, jakie miałem. I tutaj u stóp Matki Bożej chcę wypraszać łaskę dla mnie o to, żebym znalazł się też tam, gdzie - jak wierzę - moja żona się w tej chwili znajduje; żeby dobry Bóg nas połączył - dodał kompozytor.

Kilar powiedział także, że czuje wdzięczność wobec Boga za wszelkie dobro, jakim go obdarzył: za zdrowe, szczęśliwe, pełne sukcesów życie zawodowe. - Ale jestem też wdzięczny za wszystko, co spotkało mnie ciężkiego, trudnego, bolesnego, bo to mi daje poczucie, że jestem jednym z wielu, z tych, którzy się i radują, i płaczą, i przeżywają szczęścia i nieszczęścia, że po prostu razem z moimi braćmi i siostrami w Chrystusie dzielę ich wspólny los - zaznaczył artysta.

DEON.PL POLECA


Autor "Missa pro pace" mówił też o swoim ogromnym przywiązaniu do Jasnej Góry. - Czy jestem tutaj, czy u siebie w domu, to właściwie zawsze Jasna Góra jest ze mną. Obraz Matki Bożej, który otrzymałem od ojca przeora stoi w takim miejscu w moim domu, że przechodzę koło niego codziennie setki razy i prawie za każdym razem się żegnam - wyznał kompozytor.

Koncelebrowanej Mszy św. w dniu urodzin Wojciecha Kilara przewodniczył i homilię wygłosił o. Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry. Paulin wyraził radość, że corocznie w dniu swoich urodzin, kompozytor przybywa z Katowic przez oblicze Czarnej Madonny. - Cieszymy się z jego obecności, bardzo doceniamy, i zawsze na tym miejscu wyrażamy nasz szacunek dla tego, że dobrze wsłuchuje się w te Boże inspiracje, aby nas prowadzić do piękna - mówił o. Tomoń.

Wojciech Kilar(ur. 17 lipca 1932 roku we Lwowie) jest pianistą, kompozytorem, dyrygentem, autorem muzyki do ponad 130 filmów polskich i zagranicznych. m.in. do "Ziemi Obiecanej", "Pana Tadeusza", "Lalki", "Pianisty". Współpracował z Krzysztofem Zanussim, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim. Najsłynniejsze jego dzieła muzyczne to "Krzesany", "Kościelec 1909", "Siwa mgła", "Exodus", "Angelus", "Orawa" oraz "Missa pro pace" ("Msza o pokój"), której podczas specjalnego koncertu w Watykanie wysłuchał Jan Paweł II. Utwory kompozytora wykonują największe orkiestry świata, w tym Philadelphia Symphony, Cleveland Symphony i New York Philharmonic.

O swoich wieloletnich związkach z Jasną Górą kompozytor mówi m.in. w wydanej przez Edycję św. Pawła rozmowie z o. Robertem M. Łukaszukiem. Do albumu dołączono płytę CD zawierającą utwory kompozytora.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kilar: Jasna Góra jest ze mną wszędzie
Komentarze (3)
DP
dosłowny przykład talenty
20 lipca 2011, 13:23
Każdy z nas otrzymał od Boga w chwili przyjścia na świat talenty /jeden mniejsze drugi większe/ i przekaz w Ewangelii o tym, że należy je pomnażać, dbać o nie, bo to jest wszystko, co mamy do dyspozycji. Człowiek, który stoi w miejscu, nie rozwija się, nie pomnaża bożych darów, jest godny potępienia. Moim zdaniem przypowieść o talentach dotyczy także dbałości o pomnażanie wiary. Każdy z nas ma do dyspozycji wszelkie narzędzia do tego potrzebne: wiedzę, zdolność do refleksji, miłość. Każdy więc powinien skoncentrować się na pomnażaniu swojej wiary, aby potem, po śmierci zasłużyć na nagrodę a nie na karę.
NZ
nie zakopane talenty
20 lipca 2011, 10:43
wspaniała postać, nie poprzewracało mu sie w głowie... "wieki minione mniemały inaczej... mąż brał od BOGA twórczość  nie w ręce zdrażnione... żona szła przy nim chroniąc od rozpaczy i była "matką chrzestną" arcydzieł". C.K.Norwid
K
KP
19 lipca 2011, 22:28
To wspaniale, że taki utalentowany człowiek potrafi tak pięknie, a przede wszystkim szczerze i otwarcie mówić o Panu Bogu.