Kim jest Człowiek z Całunu? Nowy film o niezwykłej relikwii chrześcijaństwa

Kim jest Człowiek z Całunu? Nowy film o niezwykłej relikwii chrześcijaństwa
Całun Turyński podczas przygotowań do wystawienia w Wielką Sobotę 3 kwietnia 2021 r. (fot. Diecezja Turyńska / EPA / PAP)
IDMJP2

Kim jest Człowiek z Całunu? To pytanie jest tytułem nowego filmu dokumentalnego. To przede wszystkim zaś wyzwanie z jakim zmaga się bardzo wielu ludzi: naukowców, teologów, wierzących i niewierzących. Jest to pytanie, z którym warto, aby zmierzył się każdy z nas, zwłaszcza w tym szczególnym czasie, jakim jest okres Triduum Paschalnego i Wielkanocy.

W materiale dokumentalnym, zrealizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II na wystawie poświęconej Całunowi Turyńskiemu w Centrum Jana Pawła II w Krakowie, jej wieloletni kustosz Krzysztof Sadło stara się  zaznajomić widzów z niezwykłym płótnem oraz opowiedzieć o tym, co spotkało Osobę, której odbicie zostało na nim uwiecznione.

Reportaż ukazuje, czym jest Całun, jak to, co na nim widzimy, ma się do treści Ewangelii, jakie badania były prowadzone na Całunie i jakie jest jego duchowe przesłanie - wyjaśnia Krzysztof Sadło, będący także dyrektorem Komitetu Ewangelizacyjnego Polskiego Centrum Syndonologicznego.

"Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia" - powiedział w Turynie w 1988 r. Jan Paweł II.

DEON.PL POLECA

Benedykt XVI, który nazywał Całun "Ikoną Wielkiej Soboty", w 2010 r. wypowiedział w Turynie następujące słowa: "Taka jest tajemnica Wielkiej Soboty! Właśnie stamtąd, z mroków śmierci Syna Bożego wydobyło się światło nowej nadziei, światło zmartwychwstania. I wydaje mi się, że ten kto patrzy oczami wiary na to święte płótno, dostrzega coś z tego światła. Istotnie, Całun był zanurzony w głębokim mroku, ale jednocześnie jest pełen światła, i myślę, że skoro setki tysięcy ludzi przybywa, by oddać mu cześć — nie licząc tych, którzy kontemplują jego reprodukcje — dzieje się tak dlatego, że widzą w nim nie tylko ciemność, ale także światło; nie tyle porażkę życia i miłości, ile zwycięstwo, zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią; owszem, widzą w nim śmierć Jezusa, ale dostrzegają też Jego zmartwychwstanie; w objęciach śmierci tętni teraz życie, bo zamieszkała tam miłość. Taka jest moc Całunu — oblicze tego «Męża boleści», które nosi ślady męki ludzi wszystkich czasów i wszystkich miejsc, także naszej męki, naszych cierpień, naszych problemów, naszych grzechów — «Passio Christi. Passio hominis»".

Zobaczcie film "Kim jest człowiek z Całunu":

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Treppa

Kto Mnie zobaczył, zobaczył także Ojca (J 14, 9)

Czy te słowa wypowiedziane przez Jezusa oznaczają, że Bóg objawił się nie tylko w Słowie, lecz również w Obrazie? Wskazywałyby na to Całun turyński i Chusta z...

Skomentuj artykuł

Kim jest Człowiek z Całunu? Nowy film o niezwykłej relikwii chrześcijaństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.