Kobieta więziona przez ISIS laureatką Nagrody Havla

Kobieta więziona przez ISIS laureatką Nagrody Havla
(fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)
3 lata temu
KAI/ ed

Laureatką tegorocznej Nagrody Havla, przyznawanej przez Radę Europy, została Nadia Murad. Pochodząca z religijnej mniejszości jazydów specjalna ambasadorka ONZ. Była więziona przez terrorystów Państwa Islamskiego.

Uroczystość wręczenia nagrody w wysokości 60 tys. euro odbyła się 10 października w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.

Murad, podobnie jak tysiące innych jazydek, została porwana przez bojowników Państwa Islamskiego, była przez nich maltretowana i gwałcona. Po długich cierpieniach udało się jej wreszcie uciec z rąk oprawców.

Dzięki wsparciu specjalnego programu dla jazydek prowadzonego w Badenii-Wirtembergii dostała się do Niemiec i do dziś angażuje się w pomoc dla swojej mniejszości. Przed kilkoma tygodniami ONZ mianowała Murad swoją specjalną wysłanniczką ds. ofiar handlu ludźmi.

Podczas uroczystości w Strasburgu premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann chwalił zaangażowanie Nadii Murad na rzecz ofiar przemocy, przestępstw kryminalnych i terroryzmu. Przy tej okazji zaapelował do innych landów niemieckich o przyjmowanie jazydów i pomoc dla nich.

Przyznawana przez Radę Europy rokrocznie nagroda praw człowieka nosi imię zmarłego w 2011 roku praskiego obrońcy praw człowieka, a późniejszego prezydenta Czech Vaclava Havla.

Do tegorocznej nagrody nominowani byli także serbska dziennikarka Gordana Igrić oraz fundacja praw człowieka Rene-Cassin z Londynu. Wręczono im okolicznościowe dyplomy "za szczególne zasługi dla obrony praw człowieka".

Zobacz wstrząsające wyznania jazydzkich dziewcząt

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kobieta więziona przez ISIS laureatką Nagrody Havla
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kobieta więziona przez ISIS laureatką Nagrody Havla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.