Kobiety w Gwardii Szwajcarskiej? Papież może podjąć decyzję

Kobiety w Gwardii Szwajcarskiej? Papież może podjąć decyzję
fot. depositphotos.com
KAI / ml

W ostatnich dniach w media pojawiły się spekulacje, że w przyszłości służbę w Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej będą mogły podjąć także kobiety.

Oczekiwania ostudziła fundacja odpowiedzialna za renowację koszar Gwardii Szwajcarskiej. Odpowiadając na pytanie niemieckiej agencji katolickiej KNA przewodniczący fundacji, prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego, Jean-Pierre Roth powiedział, że jeśli papież podejmie kiedyś taką decyzję, „będzie można bez problemu zdefiniować i wydzielić sektor kobiecy”. Dodał, że plany nowego budynku koszarowego „przewidują pokoje jednoosobowe dla wszystkich gwardzistów”, a wewnętrzna struktura budynków również będzie elastyczna.

Szwajcarska gazeta „Sonntags Zeitung” z 12 września zacytowała wypowiedzi Rotha i byłej radnej federalnej Ruth Metzler-Arnold, z których wynikało, że wkrótce także kobiety będą mogły zostać gwardzistkami. Roth zwrócił uwagę, że w wielu krajach kobiety są obecnie włączane do policji lub wojska. Dodał, że w przypadku, gdyby miało się to zdarzyć również w Watykanie, „dla nas była to po prostu kwestia czystego, perspektywicznego planowania”. Decyzja należy jednak wyłącznie do papieża, dla którego ochrony służy istniejąca od 1506 roku Gwardia Szwajcarska.

Według rzecznika Gwardii, porucznika Ursa Breitenmosera, ideą planowanego nowego budynku jest przede wszystkim wybudowanie „bezpiecznego i nowoczesnego nowego obiektu z wystarczającą ilością miejsca i prywatności dla 135 gwardzistów (pokoje jednoosobowe z łazienką)”. „Dodatkowe mieszkania są potrzebne dla tych rodzin, które „mieszkają poza murami Watykanu, ponieważ w obecnych budynkach nie ma już wolnych mieszkań”, powiedział Breitenmoser w rozmowie z KNA.

Planowana budowa ma się rozpocząć w 2023 roku. Jej zakończenie i inauguracja planowane są na 2027 rok. Przypadnie wtedy 500. rocznica splądrowania Rzymu, kiedy to w obronie ówczesnego papieża Klemensa VII zginęło 147 gwardzistów szwajcarskich. Ponieważ istniejące, częściowo zniszczone budynki koszarowe mają zostać całkowicie zburzone i odbudowane, gwardziści mogliby na ten czas zostać zakwaterowani w kontenerach mieszkalnych w Ogrodach Watykańskich.

Papieska Gwardia Szwajcarska jest najstarszym korpusem wojskowym istniejącym do dziś na świecie. Służy papieżom od 1506 r. Jej członkowie odpowiadają za osobistą ochronę Ojca Świętego i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

Gwardia liczy 135 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, wysportowani, mający co najmniej 1,74 m. wzrostu. W swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. Warunkiem przyjęcia jest nieposzlakowana opinia, wykształcenie zawodowe lub świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz ukończenie szkoły rekrutów w szwajcarskich silach zbrojnych. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Kobiety w Gwardii Szwajcarskiej? Papież może podjąć decyzję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.