Kobiety w polskim Kościele będą mogły udzielać Komunii. Ważna decyzja KEP

Kobiety w polskim Kościele będą mogły udzielać Komunii. Ważna decyzja KEP
Fot. Photowed S.n.c. / depositphotos.com
PAP / rmf24 / pk / tk

12 grudnia zacznie obowiązywać dekret, który dopuszcza kobiety do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu. Dokument dotyczy osób, które nie są kandydatami do święceń - poinformowało w piątek biuro prasowe KEP.

"Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń" został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r.

W dekrecie czytamy, że w związku z Listem Apostolskim w formie motu proprio "Spiritus Domini" papieża Franciszka o zmianie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu, ustala on wiek i przymioty osób, mających przyjąć posługę stałego lektoratu i akolitatu. "Dekret niniejszy dotyczy osób, które nie są kandydatami do święceń" - wyjaśnili autorzy.

"Wzorowe życie moralne" i "apostolskie oddanie"

Autorzy dekretu dodali, że kandydaci i kandydatki do posług stałego lektora i akolity powinni być przede wszystkim osobami ochrzczonymi i bierzmowanymi. Ponadto muszą "odznaczać się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi".

"Muszą oni posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania" - zastrzegli autorzy dokumentu.

Dodali, że do pełnienia swych zadań kandydaci do tych posług powinni zostać przygotowani przez odpowiednią formację.

Autorzy dekretu podkreślili, że "ze względu na ważne zadania, jakie Kościół powierza ustanowionym stałym lektorom i akolitom, oraz ze względu na stałość tych posług, można posług stałego lektoratu i akolitatu udzielić kandydatom i kandydatkom, którzy ukończyli dwudziesty piąty rok życia".

Prawna promulgacja dekretu

Prawna promulgacja dekretu nastąpiła w piątek przez zamieszczenie go na oficjalnej stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski. Dekret wejdzie w życie 12 grudnia.

Biuro prasowe KEP poinformowało, że zgodnie z listem papieża Franciszka z 10 stycznia 2021 r. do prefekta Kongregacji Nauki Wiary na temat dopuszczenia kobiet do posług lektoratu i akolitatu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ma wydać odpowiednio zmodyfikowane łacińskie wydanie "Obrzędów ustanowienia lektorów i akolitów", które pozwoli przygotować wersję polską.

Kim są akolici?

Akolita jest osobą ustanowioną do pomocy kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii. Do 1972 r. w Kościele było to ostatnie z czterech tzw. święceń niższych, udzielane jedynie kandydatom do kapłaństwa. Po wejściu w życie motu proprio "Ministeria quaedam" papieża Pawła VI z 15 sierpnia 1972 r. do posługi tej dopuszczeni zostali mężczyźni świeccy. Od 11 stycznia 2021 r. papież Franciszek w motu proprio "Spiritus Domini" dopuścił do tej posługi również kobiety.

Co dekret oznacza w praktyce?

Jak informuje rmf24, dekret oznacza, że od 12 grudnia w polskim kościele również kobiety będą mogły rozdawać Komunię świętą czyli być tzw. akolitami. Do tej pory to zadanie było zarezerwowane jedynie dla mężczyzn.

 

Źródło: PAP / rmf24 / pk / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Kobiety w polskim Kościele będą mogły udzielać Komunii. Ważna decyzja KEP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.