Siostry z Broniszewic: doświadczamy takich samych radości i krzywd w Kościele

Siostry z Broniszewic: doświadczamy takich samych radości i krzywd w Kościele
(fot. facebook.com/WydawnictwoWAM)
dziendobry.tvn.pl / jb

"Mówimy o tym, że nie pozwalamy sobie na takie traktowanie i mamy swoją godność. Nie radzimy nam podskakiwać" - tak o najnowszej książce "Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet" opowiadała s. Tymoteusza Gil.

S. Eliza Myk i s. Tymoteusza Gil w środę, 28 kwietnia, były gośćmi w programie Dzień dobry TVN. W rozmowie przybliżyły, o czym jest ich najnowsza książka, która swoją premierę ma już 5 maja.

DEON.PL POLECA
Dziś Światowy Dzień Książki!???????????????????????? I właśnie dziś mamy wiadomość, że nasza książka "Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół...

Opublikowany przez Dom Chłopaków w Broniszewicach Piątek, 23 kwietnia 2021

>> TUTAJ posłuchaj całego wywiadu

DEON.PL POLECA

Dominikanki podkreślają, że chcą pokazywać innym, że nie są spoza tego świata, ale są jego częścią. Filip Chajzer powiedział o nich: "Jesteście twarzą i głosem Kościoła, do którego chcę chodzić". S. Eliza zapytana o to, jak zmieni się Kościół w Polsce, odpowiedziała: "Wydaje mi się, że Kościół pójdzie w tą stronę, gdzie pójdą ludzie Kościoła i nie myślę o "górze" Kościoła, która kieruje, ale o ludziach, którzy tworzą ten Kościół".

Przyznała, że pełne kościoły to te, gdzie wierni mogą usłyszeć Dobrą Nowinę, natomiast opustoszałe to te, w których księża "grzmią" i wzbudzają poczucie winy. 

S. Tymoteusza dodała, że nie zgadzają się z Kościołem oceniającym. W książce poruszają m. in. takie tematy jak: macierzyństwo wobec dziecka z niepełnosprawnością, ochrona życia poczętego i narodzonego, powołanie. Obecnie siostry budują dom dla 11 chłopców z autyzmem, który będzie do nich całkowicie dostosowany. Chciałyby także rozbudować kaplicę dla chłopców, ponieważ oni bardzo lubią się modlić, a obecna nie jest dostosowana do wózków inwalidzkich i mieści się w niej zaledwie 20 chłopców.

TUTAJ możesz wesprzeć działalność sióstr.

Szymon Majewski: ja się po prostu zakochałem

W poniedziałek, 26 kwietnia, siostry były gośćmi w Radiu ZET, a rozmawiał z nimi Szymon Majewski. Na swoim facebooku napisał, że po tym wywiadzie "zakochał się w nich".

 

Ja się po prostu zakochałem......ech... Posłuchajcie proszę.

Opublikowany przez Szymona Majewskiego Poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Wesprzyj powstanie filmu dokumentalnego o siostrach

"Chcielibyśmy, żeby to miejsce i te siostry poznało jak najwięcej ludzi. Dlatego po raz kolejny zaprosiłem do współpracy Jakuba Słabka, bardzo zdolnego i wrażliwego filmowca" - czytamy w opisie zbiórki otwartej przez Piotra Żyłkę.

Chcemy nakręcić film dokumentalny o siostrach (w dwóch wersjach - dłuższej na YouTube i krótszej do mediów społecznościowych). Ich premiera będzie towarzyszyć premierze książki. Dlaczego? Bo są pewne rzeczy, których nie da się wyrazić słowem. Chcemy jak najlepiej oddać w obrazku, to czego papier nie jest w stanie pokazać.

W ten sposób chcemy też wykorzystać potencjał komunikacyjny Internetu i mamy nadzieję dotrzeć z informacją o odważnych dominikankach do zupełnie nowych osób.

 

Przeczytaj więcej o działalności sióstr:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Eliza Myk, s. Tymoteusza Gil, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Odważne kobiety. Niepokorne siostry. Czułe matki

Jedyna taka rozmowa. Wyjątkowe spotkanie. Siostry Tymka i Eliza w osobistym i bardzo intymnym wywiadzie odsłaniają prawdziwy obraz kobiet w habitach – z głową na karku, czułymi sercami i...

Skomentuj artykuł

Siostry z Broniszewic: doświadczamy takich samych radości i krzywd w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.